Pronar świętuje 30-lecie. Zdradza też plany na przyszłość

2019.01.05 13:03
Firma Pronar ma już 30 lat. Jej zarządcy zdradzili plany na przyszłość i chwalą się osiągnięciami.
Pronar świętuje 30-lecie. Zdradza też plany na przyszłość
Fot: Pronar

Dużo się działo przez 30 lat

7 potężnych fabryk, ponad 2200 pracowników, międzynarodowy zasięg działalności, miano lidera różnych branż, liczne wyróżnienia – tym może poszczycić się firma Pronar po 30 latach swojej działalności. Podczas hucznych uroczystości firmy aż 17 jej pracowników otrzymało z rąk wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego państwowe odznaczenia.

Firma Pronar powstała w grudniu 1988 r. Założyli ją Sergiusz Martyniuk, Roman Omelianiuk i Jan Czerniakiewicz. Wówczas nie spodziewali się takiego sukcesu.

- 30 lat firmy Pronar to naprawdę dużo czasu. Sukces nie przyszedł sam. Trzeba było na niego zapracować – i to bardzo ciężko. To, co stworzyliśmy razem ze wspólnikami, to była nasza wspólna misja. Mimo różnych przeciwności losu, teraz w Polsce nie ma drugiej firmy z tak potężną bazą produkcyjną i tak dużym zapleczem jak nasze. Dzięki temu w 2018 roku udało nam się osiągnąć obroty na poziomie 800 mln zł, a zysk wyniósł 37 mln zł – trzy razy więcej niż rok wcześniej – mówił Sergiusz Martyniuk.

Podczas wspólnego świętowania władze firmy zdradziły swoje plany na przyszłość. A jest ich całkiem sporo.

- W 2019 roku chcemy zwiększyć obroty i zarobić 80 mln zł. W 2020 roku planujemy zysk już na poziomie 100 mln zł. Wszystko m.in. dzięki jeszcze większemu skupieniu się na sektorze recyklingowym oraz pozycji lidera w produkcji maszyn rolniczych, którą mamy zamiar cały czas umacniać. Mówiąc to jestem pewny w 100 procentach, że z naszym tempem i dyscypliną nasze plany są jak najbardziej realne. My tworzymy zespół, a w zespole można zrobić wszystko – zapewniał prezes rady właścicieli.

Wręczono także medale

Wiele osób otrzymało też medale, doceniono także osoby, które przysłużyły się do rozwoju Pronaru. 8 pracowników dostało medal Prezydenta RP Andrzeja Dudy za wysługę lat, kolejnych 9 nagrodzono medalem ministerstwa rolnictwa "Zasłużony dla rolnictwa" za wyjątkowy wkład w osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych.

W świętowaniu wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, który bardzo dobrze mówił o firmie i jej działalności.

- Firma Pronar jest na arenie międzynarodowej wizytówką możliwości, które są w naszym kraju, tych drzemiących tu talentów, tej z jednej strony myśli wizjonerskiej, a z drugiej technicznej. Chciałbym pogratulować wszystkim osobom, które zostały wyróżnione odznaczeniami i żeby to grono było w Pronarze coraz liczniejsze. Życzę, żeby zarysowane przez pana Martyniuka perspektywy rozwoju, się spełniły – mówił.

Pronar w Polsce ma ponad 50% udziału w sprzedaży przyczep rolniczych, a w Niemczech zajmuje drugie miejsce. Powstają tam zaawansowane maszyny produkcyjne, osie, przekładnie, elementy pneumatyki i hydrauliki z tworzyw sztucznych, a także burty.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

850 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39