Protest pod Izbą Lekarską. Będzie też przemarsz antyszczepionkowców

2022.02.04 16:21
We wtorek (8.02) białostocka lekarka stanie przed sądem Okręgowej Izby Lekarskiej w Białymstoku za szerzenie teorii niezgodnych z wiedzą medyczną. W związku z tym, stowarzyszenie STOP NOP organizuje protest w jej obronie.
Protest pod Izbą Lekarską. Będzie też przemarsz antyszczepionkowców
Fot: oilbialystok.pl
Protest odbędzie się pod Okręgową Izbą Lekarską w Białymstoku

Protest przed Izbą

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP organizuje protest w obronie białostockiej lekarki, pediatry Doroty Sienkiewicz, która kolejny raz stanie przed sądem za "szerzenie teorii niezgodnych z wiedzą medyczną". Dokładniej chodzi o filmik, w którym lekarka apelowała do młodych Polaków, by się nie szczepili, ponieważ według niej "COVID-19 jest jak przeziębienie".

Zgromadzenie odbędzie się przed budynkiem Okręgowej Izby Lekarskiej w Białymstoku, a demonstrujący będą protestować w sprawie: "obrony podstawowego prawa i wolności obywatelskiego, ochrony dzieci, wolności słowa, ochrony prawa do wolnej i świadomej zgody lub odmowy zgody w kwestii procedur medycznych, w tym szczepień i eksperymentów medycznych, do ochrony danych osobowych oraz poszanowania życia prywatnego i integralności fizycznej, ochrony prawa do opieki medycznej oraz sprzeciw wobec segregacji i dyskryminacji".

Jak czytamy w Biuletynie Informacji Publicznej, zgromadzenie to może się odbyć pod warunkiem, że maksymalna liczba uczestników nie przekroczy 100 osób (do liczby tej nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19).

"Odległość pomiędzy zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m, uczestników należy poinformować, że w zgromadzeniu mogą wziąć udział tylko osoby zdrowe, bez objawów chorób infekcyjnych, uczestnicy powinni zachować dystans społeczny - odległości co najmniej 1,5 m między sobą. Organizator zobowiązany jest koordynować zachowanie zaleceń przez cały czas trwania zgromadzenia" - przekazuje sanepid.

W obronie białostockiej pediatry

W 2020 r. białostocka doktor napisała apel zwany "listem lekarzy" do władz, mediów i społeczeństwa, dotyczący obecnej sytuacji.

"Dr Dorota Sienkiewicz od lat odważnie głosi swoje poglądy, w mediach, artykułach i publikacjach naukowych. Od 2015 roku również podczas debat w Sejmie RP wraz z dr Katarzyną Bross Walderdorff, której bielska izba już zawiesiła prawo wykonywania zawodu na rok" - napisała w mediach społecznościowych Justyna Socha, szefowa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach "STOP NOP".

Co ciekawe, dr Sienkiewicz, w 2021 r. miała uzyskać stopień naukowy doktora habilitowanego. Jednak Uniwersytet Medyczny w Białymstoku odmówił jej nadania tytułu (uchwała nr 258/2021 Senatu UMB).

W ubiegłym roku rzecznik odpowiedzialności zawodowej skierował do sądu lekarskiego wniosek o tymczasowe zawieszenie prawa wykonywania dr Dorocie Sienkiewicz zawodu lekarza.

Posiedzenie sądu zaplanowane jest na godz. 14.00, natomiast protest rozpocznie się o godz. 13.00 pod Okręgową Izbą Lekarską w Białymstoku, ul. Świętojańska 7.

Będzie także przemarsz

Również we wtorek (o godz. 13.30) sprzed budynku Wydziału Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku ruszy przemarsz zorganizowany przez osobę fizyczną.

Ma on na celu wyrażenie "sprzeciwu wobec ograniczania wolności słowa wśród lekarzy, wyrażenie sprzeciwu wobec obostrzeń nakazujących zamykanie firm, wyrażenie sprzeciwu wobec zamykania szkół, sprzeciw wobec wysyłaniu na kwarantanny osób zdrowych, wyrażenie niechęci do noszenia maseczek, wyrażenie niezgody na ograniczenie praw osób sceptycznych wobec szczepień, sprzeciw wobec ograniczania wolności osób niezaszczepionych na COVID-19, sprzeciw wobec rozbijania pokojowych zgromadzeń przez policję, sprzeciw wobec zatrzymywaniu przez policję dziennikarzy, zgromadzenie ma charakter antyrządowy" - czytamy w BIP-ie.

Protestujący będą szli ulicami: Warszawa - Bukowskiego - Modlińska - Słonimska - Pałacowa - Rondo dr Lussy - J.K. Branickiego - Elektryczna (zakończenie).

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1143 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39