Przekręty podatkowe, gangi, bimbrownie, przemyty - co zwalczyła KAS w 2021?

2022.01.05 08:24
Walka z przestępstwami podatkowymi, likwidacja bimbrowni, zatrzymania podrobionych towarów oraz udaremnione przemyty papierosów i narkotyków. Podlaska KAS podsumowała swoje najspektakularniejsze akcje w minionym roku.
Przekręty podatkowe, gangi, bimbrownie, przemyty - co zwalczyła KAS w 2021?
Fot: KAS

Największy w historii przemyt papierosów

Podlaska Krajowa Administracji Skarbowej w zakresie zwalczania przestępczości w minionym roku nie próżnowała. Zwalczyła największy w historii przemyt papierosów. Blisko 2,5 mln paczek nielegalnych papierosów wartych prawie 37 mln zł funkcjonariusze ujawnili w 3 kontenerach na terenie jednego z terminali przeładunkowych w gm. Terespol. Gdyby nielegalny towar trafił do sprzedaży, Skarb Państwa straciłby ponad 60 mln zł.

Blisko 1 mln paczek nielegalnych papierosów przechwycili funkcjonariusze podlaskiej KAS z Budziska. Kontrabanda ukryta była w dwóch ciężarówkach zatrzymanych w pobliżu polsko-litewskiej granicy. W tirach miały znajdować się, lody, pierogi i ryby. Szacunkowa wartość rynkowa zabezpieczonych papierosów to ponad 14,5 mln zł.

Funkcjonariusze podlaskiej KAS z drogowego przejścia granicznego w Kuźnicy udaremnili przemyt do Polski 650 tys. paczek białoruskich papierosów. Kontrabanda ukryta była w tirze, który miał przewozić ładunek gwoździ. Wartość zabezpieczonych papierosów to ponad 9,5 mln zł.

Z kolejowego przejścia granicznego w Siemianówce KAS udaremniła przemyt 121 tys. paczek białoruskich papierosów. Kontrabanda ukryta była w 12 cysternach z płynną żywicą. Szacunkowa wartość rynkowa zabezpieczonych papierosów to ponad 1,8 mln zł.

Rozbili zorganizowane grupy przestępcze

Funkcjonariusze KAS i Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) zatrzymali 9 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która działała w branży paliwowej. Gang w latach 2016-2018 mógł nielegalnie wprowadzić miesięcznie do obrotu nawet 160 cystern z nielegalnym olejem napędowym. Straty Skarbu Państwa szacuje się na minimum 32 mln zł.

Podlaska KAS i CBŚP rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie są podejrzani o wyłudzenie 45 mln zł i usiłowanie wyłudzenia kolejnych 46 mln zł. Sprawa dotyczyła środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na realizację projektów, które wdrażają innowacyjne linie technologiczne z branży higienicznej. Zatrzymano 7 osób.

Funkcjonariusze KAS z Białegostoku i CBŚP z Radomia, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie, rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która wystawiła "lewe" faktury na co najmniej 105 mln zł. Zatrzymano 6 osób i zabezpieczono majątek podejrzanych, w tym luksusowe samochody. Dwóch podejrzanych usłyszało zarzuty "zbrodni fakturowej", a 5 osób tymczasowo aresztowano.

Funkcjonariusze podlaskiej KAS i CBŚP, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Siedlcach, rozbili zorganizowaną grupę przestępczą. Gang naraził Skarb Państwa na stratę co najmniej 4 mln zł wprowadzając do obrotu gaz grzewczy jako napędowy LPG bez opłacania należnych opłat i podatków. Podczas akcji zatrzymano 17 osób i przeszukano 70 obiektów.

Oszustwa podatkowe

Podlaska KAS wykryła oszustwo związane z nieprawidłowym rozliczaniem podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Jeden z podatników stosując tzw. agresywną optymalizację podatkową zaniżył swój przychód o ponad 13 mln zł. Kontrolowany podatnik został zobowiązany do zapłaty 3,5 mln zł należnego podatku PIT wraz z odsetkami.

Z kolei inny z podatników stosując bezpodstawnie jedno ze zwolnień podatkowych zaniżył swój przychód o blisko 67 mln zł. Został zobowiązany do zapłaty ponad 15 mln zł należnego podatku PIT wraz z odsetkami.

Walczą z handlarzami podróbek

Funkcjonariusze podlaskiej KAS przejęli ponad 250 tys. sztuk podrobionych towarów. Podróbki zostały zabezpieczone podczas działań na terenie centrum handlowego w podwarszawskiej Wólce Kosowskiej. Wartość zatrzymanego towaru to blisko 115 mln zł.

Białostocka KAS zabezpieczyła 790 sztuk zegarków i bransoletek bezprawnie oznaczonych znakami towarowymi ekskluzywnych marek. Podróbki zostały wykryte w przesyłce kurierskiej wysłanej z Litwy. Gdyby to były oryginalne produkty, ich wartość rynkowa wyniosłaby ponad 20 mln zł, a jeden z modeli zegarków wyceniany jest na 917 tys. zł za sztukę.

Likwidują bimbrownie i nie tylko

Białostocka KAS zlikwidowała dużą bimbrownię, która działała w opuszczonej oborze w jednej ze wsi w gminie Sidra. Zabezpieczono 640 litrów nielegalnego alkoholu oraz aparaturę służącą do jego wytwarzania. 59-letni bimbrownik odpowie teraz przed sądem. Grozi mu grzywna, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do roku.

Funkcjonariusze podlaskiej i dolnośląskiej KAS przechwycili 9 kg marihuany. Narkotyki o czarnorynkowej wartości 450 tys. zł ukryte były w kole zapasowym zatrzymanego do kontroli tira. Dwie osoby trafiły do aresztu.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

923 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39