Przeniesie nas do polsko-żydowskiego Białegostoku. Rusza Festiwal Zachor

2023.06.15 10:13
Przed wojną kultura żydowska była widoczna w Białymstoku tak samo jak polska. Nadawała miastu charakter, tworzyła jego koloryt. Do tamtego polsko-żydowskiego Białegostoku pozwoli przenieść się mieszkańcom XVI już edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Zachor - "Kolor i Dźwięk". Startuje w ten weekend.
Przeniesie nas do polsko-żydowskiego Białegostoku. Rusza Festiwal Zachor
Fot: Grzegorz Chuczun
Podczas każdej edycji Festiwalu Zachor występują artyści z całego świata

Już w tę sobotę (17.06) zaczyna się kolejna edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Zachor - "Kolor i Dźwięk". W ramach programu organizatorzy zaplanowali wiele ciekawych wydarzeń.

Pierwszy dzień festiwalu, o godz. 19.00, rozpocznie koncert organowy w Kościele Matki Bożej Fatimskiej przy ul. Kraszewskiego 15B. Na miejscu rozbrzmi m.im. twórczość Mozarta w wykonaniu Marka Kulikowskiego. Jest on organistą i pianistą, finalistą pięciu międzynarodowych konkursów organowych. Wystąpi także Giovanni Petrone, czyli twórca muzyczny z Włoch, który ukończył Konserwatorium "L. Perosi" w Campobasso, a także dyrygenturę chóralną i kompozycję chóralną we Frosinone. Występował także na scenie muzycznej wielu miast w Europie.

W niedzielę Zachor wyjdzie w plener. Tego dnia kultura żydowska wypełni centrum Białegostoku. zaplanowane są koncert i warsztaty. Wszystkie wydarzenia odbędą się na placu przy Ratuszu. Począwszy od godziny 16:00 na scenie koncertowej wystąpią: Gut Szabes, Libelid, Gerard Edery z zespołem, a także Ormimus. Oriental Mystic Music. Są to niezwykle interesujące projekty muzyczne, których twórczość przeniesie słuchaczy w świat muzyki żydowskiej.

Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach tańców żydowskich i izraelskich pod okiem Moniki Leszczyńskiej, która od 1998 r. regularnie prowadzi takie zajęcia w Warszawie. Kolejne warsztaty będą poświęcone symbolom judaizmu i Izraela, a także kuchni żydowskiej i izraelskiej.

Wydarzenia w poniedziałek zaczną się o godz. 17:00 w Galerii Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki 4. Pierwsze to spotkanie "Duchowość w judaizmie", które poprowadzą Rebecyn Chaya Rapoport i Rabin Icchak Rapoport z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. O godz. 19:00 uczestnicy Festiwalu będą mogli skierować się do Auli Pałacu Branickich przy ul. Kilińskiego 1. Spotkanie "Łomżyńskie pinkasy przedniemeńskie" poprowadzi dr Małgorzata Frąckiewicz. Potem rozbrzmią szlagiery żydowskie w języku jidysz, hebrajskim i polskim w wykonaniu artystów Teatru Żydowskiego z Warszawy.

Ostatniego dnia Festiwalu, czyli we wtorek uczestnicy będą mogli wziąć udział w koncercie galowym zorganizowanym na scenie Nie Teatru, przy ul. Sienkiewicza 4. Poprowadzą go Uriel Herman na pianinie, Ehud Etton na kontrabasie i Haim Peskof na perkusji. Do wejścia na koncert wymagane są bezpłatne wejściówki. Można je odebrać od 13 czerwca w sklepie z pamiątkami Kramstok, przy ul. Sienkiewicza 4.

Wstęp na wszystkie wydarzenia Festiwalu jest bezpłatny.

Zachor jest częścią programu obchodów 80. Rocznicy Powstania w Getcie Białostockim.

Harmonogram wydarzeń oraz szczegółowe informacje o artystach: XVI Festiwal Kultury Żydowskiej Zachor - Kolor i Dźwięk

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl
1301 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39