Przestrzenie sztuki, czyli przestrzenie na edukację i rozwój tańca

2021.09.17 07:44
"Przestrzenie Sztuki" to program prowadzony przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca pod auspicjami Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Dzięki niemu możliwe jest promowanie artystów i grup artystycznych niezwiązanych formalnie z dużymi instytucjami. Opiera się on na wsparciu już istniejących ośrodków kultury, które mają stać się ogólnopolskimi, interdyscyplinarnymi centrami.
Przestrzenie sztuki, czyli przestrzenie na edukację i rozwój tańca
Fot: Anna Kulikowska
Siedzą od lewej: Violetta Bielecka, Artur Kosicki i Karolina Garbacik

Program ma też na celu zwiększenie udziału tańca w kulturze, wzrost tożsamości artystyczno-kulturalnej i przyspieszenie rozwoju turystyki kulturalnej regionu.

W województwie podlaskim od września tego roku operatorem "Przestrzeni Sztuki" są Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku i Podlaskie Stowarzyszenie Tańca.

- Wielokrotnie mówiłem o tym, że będę zabiegał, by Białystok stał się stolicą tańca. W mediach komercyjnych uważało się, że w Białymstoku tańczyć umieją. Jednak zawsze brakowało instytucji, które w sposób profesjonalny zajmą się propagowaniem tańca, zachęcaniem do tańczenia i mówienia o historii tańca. Dziękuję pani dyrektor Violetcie Bieleckiej oraz pani prezes Karolinie Garbacik, za to, że udało się wypracować to porozumienie wspólnie z Ministerstwem Kultury, że te środki trafią do województwa podlaskiego. I będziemy mogli ten projekt odpalić – powiedział marszałek Artur Kosicki. - Brakowało nam jednego elementu, tańca nowoczesnego. Będziemy tym projektem nie tylko edukować, ale także zachęcać, by ludzie tańczyli. Jest to forma dbania o kondycję fizyczną, sposób na życie, o czym mogłem się w przeszłości przekonać.

"Przestrzenie Sztuki" to przede wszystkim szeroka oferta edukacyjna angażująca lokalne społeczności, poszerzająca dostęp do oferty kulturalnej. Realizowane w ramach programu działania opierają się na czterech filarach: artystycznym, w ramach którego zaprezentowane zostaną spektakle i produkcje taneczne, edukacyjnym – z licznymi warsztatami i spotkaniami, społecznym i prozdrowotnym z zajęciami z dietetyki i profilaktyki urazów oraz edukacyjno-popularyzatorskim, podczas którego będą odbywać się streamingi i pokazy reportaży.

- Cieszę się, że Opera mogła zaangażować się w realizację tego projektu. Dotyczy on niezależnych artystów i grup niezależnych tanecznych. To przedsięwzięcie będzie obejmowało 17 działań, m.in. seminaria, spektakle, spotkania, także działania prozdrowotne – podkreślała p.o. dyrektora Opery, Violetta Bielecka.

Białystok jest jednym z pięciu miast w Polsce, który stał się operatorem programu. Program ruszył w 2020 r.

W ramach programu m.in. udostępnione zostanie studio (sala baletowa OiFP) do pracy własnej tancerzy w okresie październik-grudzień 2021, zostanie zaprezentowany szeroki program spektakli oraz produkcji tanecznych, o bardzo różnorodnym charakterze.

- Do tej pory nie było możliwości, aby tancerzom dawać poczucie bezpieczeństwa. Ten program daje to poczucie, pozwala rozwijać się artystycznie, szkolić. Od września do grudnia odbędzie się 9 prezentacji tanecznych, w tym spektakle i "work in progress", czyli "pracy w toku" artystów, którzy będą mieli rezydencje w Białymstoku. Przewidujemy także dwie rezydencje choreografów. Efekt ich pracy będziemy mogli zobaczyć. Odbędą się także szkolenia i warsztaty oraz działania skierowane do grup młodzieży z mniejszych ośrodków w regionie. Projekt przewiduje także działania prozdrowotne i profilaktyki urazów tancerzy. Twórcy potrzebują przestrzeni, aby realizować swoje dzieła. A ten program to umożliwia – zapewniała Karolina Garbacik.

Działania w ramach programu "Przestrzenie Sztuki" są nieodpłatne dla uczestników.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1101 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39