Przy stacji kolejowej powstanie parking na 19 miejsc postojowych

2024.07.05 13:08
Dobra wiadomość dla zmotoryzowanych mieszkańców Bielska Podlaskiego. Tuż przy stacji kolejowej zostanie zbudowany parking. Zaplanowano miejsca na osób o ograniczonej mobilności oraz miejsca dla rodzin z dziećmi.
Przy stacji kolejowej powstanie parking na 19 miejsc postojowych
Fot: Artur Lewandowski / PKP Polskie Linie Kolejowe S.A

Będzie łatwiej przesiąść się z samochodu do pociągu

Ogłoszono przetarg na projekt i roboty, w ramach których obok stacji kolejowej w Bielsku Podlaskim powstanie parking na 19 miejsc postojowych.

- Zaplanowaliśmy 2 stanowiska dla osób o ograniczonej mobilności, a dodatkowym ułatwieniem w podróżowaniu będą 2 powiększone miejsca dla rodzin z dziećmi. Parking zostanie zlokalizowany tuż obok wejścia na kładkę nad torami, co dodatkowo usprawni przesiadki. Wykonany będzie odcinek drogi dojazdowej, odwodnienie i ekologiczne oświetlenie LED - wyjaśnia Tomasz Łotowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Zakończenie prac planowane jest na przełomie 2024 i 2025 roku.

Na terenie województwa podlaskiego trwają też inne inwestycje w ramach Programu przystankowego. Zaawansowane są roboty w Kleszczelach, gdzie w sąsiedztwie przystanku kolejowego powstaje parking na 10 miejsc. Dzięki temu wybudowany dwa lata temu nowy peron będzie jeszcze bardziej dostępny. Pierwsi podróżni zaparkują tutaj swoje auta we wrześniu.

W budowie nowe perony

Zaawansowane są roboty na przystanku Kamienna Nowa na linii Sokółka – Suwałki. Wykonawca ułożył nawierzchnię, następnie przystąpi do instalacji wyposażania nowego peronu. Pojawią się ławki i wiata oraz czytelne oznakowanie. Ekologiczne oświetlenie LED oraz chodnik zapewnią bezpieczne poruszanie się wszystkim podróżnym, w tym osobom o ograniczonej mobilności. Do pociągów z wyższego niż dotychczas peronu mieszkańcy będą mogli wsiąść w III kwartale tego roku.

W przygotowaniu są kolejne budowy - peron o podobnym standardzie powstanie na przystanku Podbiele na linii Białystok – Czeremcha. Wykonawca rozpoczął już pierwsze prace przygotowawcze. Na tej samej linii zbudujemy też zupełnie nowy przystanek Repczyce Zalew, który umożliwi dojazdy do popularnego miejsca letniego wypoczynku. Dla tej inwestycji aktualnie trwa pozyskiwanie decyzji administracyjnych.

- Program przystankowy w województwie podlaskim zwiększa dostępność kolei i ułatwia podróżowanie. Inwestycje zmniejszające wykluczenie komunikacyjne obejmują modernizację lub budowę łącznie 15 przystanków na liniach Białystok – Czeremcha i Sokółka – Suwałki. Ich uzupełnieniem jest budowa 5 parkingów przy przystankach Kleszczele, Repczyce Zalew i Augustów Port oraz stacjach w Bielsku Podlaskim i Sidrze - wylicza Tomasz Łotowski.

Łączny koszt prac realizowanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach Programu przystankowego w województwie, w tym budowy parkingów, to około 27,5 miliona złotych.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl

710 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39