Przybywa cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS. Skąd jest ich najwięcej w naszym regionie?

2022.05.20 14:27
Jak wynika z najnowszych statystyk Zakładu Ubezpieczeń społecznych ponad 932 tys. cudzoziemców podjęło legalne zatrudnienie w naszym kraju, to o 57 tys. więcej niż pod koniec 2021 r.
Przybywa cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS. Skąd jest ich najwięcej w naszym regionie?
Fot: ZUS Białystok

W całej Polsce legalne zatrudnienie podjęło 932 tys. cudzoziemców, a więc o 57 tys. więcej niż pod koniec ubiegłego roku. Pod koniec grudnia 2021 r. w całym kraju składki na ubezpieczenia społeczne płaciło 875 tys. obywateli innych państw.. Wzrost obcokrajowców odnotowano również w naszym regionie.

- Od wielu lat na pierwszym miejscu w statystykach krajowych ZUS, są obywatele Ukrainy. Mimo wojny nie zmalała liczba Ukraińców legalnie pracujących w Polsce. W województwie podlaskim w ciągu pierwszego kwartału ich liczba wzrosła o 2,3 tys. osób i na koniec marca wynosi 9,4 tys. W naszym regionie Ukraińcy stanowią 38 proc. ogółu obcokrajowców. W skali kraju ubezpieczonych w ZUS obywateli Ukrainy jest 666,7 tys., co daje około 72 proc. ogółu cudzoziemców – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województw podlaskiego.

Co ciekawe w celach zarobkowych do Polski przybywają obywatele z aż 160 krajów. W Podlaskiem mamy przedstawicieli z 71 krajów, w tym z Kolumbii, Etiopii, Nigerii czy Rwandy, jest też 408 ubezpieczonych, którzy posiadają nowozelandzki paszport.

- Cudzoziemiec, który podejmuje pracę w Polsce na podstawie umowy o pracę, podlega obowiązkowo takim samym ubezpieczeniom społecznym jak nasz obywatel, czyli ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu, chorobowemu i wypadkowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Dzięki tej umowie ma pełne ubezpieczenie i prawo do świadczeń m.in. w razie choroby czy macierzyństwa. Zatrudnienie liczy się również do emerytury – wyjaśnia rzeczniczka.

Warto wiedzieć, że obcokrajowiec, który wykonuje pracę na umowę zlecenia (który nie jest uczniem bądź studentem do 26. roku życia) obowiązkowo będzie podlegał następującym ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu oraz zdrowotnemu, a ubezpieczenie chorobowe będzie dla niego dobrowolne.

W przypadku, gdy umowa zlecenie jest zawarta jednak z uczniem lub studentem do 26. roku życia, wówczas nie ma obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne czy zdrowotne – chyba że cudzoziemiec podpisze umowę zlecenia z własnym pracodawcą, u którego pracuje na podstawie umowy o pracę. W takim przypadku umowa zlecenia w zakresie ubezpieczeń traktowana jest tak samo jak umowa o pracę.

Z kolei w przypadku, gdy cudzoziemcy są zatrudnieni na podstawie umowy o dzieło, należy pamiętać, że wówczas nie podlegają ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu. Tym samym nie ma prawa do świadczeń m.in. w razie choroby czy macierzyństwa.

- Warto pamiętać o tym, że gdy obcokrajowiec zmienia miejsce zamieszkania, to ma obowiązek poinformować o tym swojego pracodawcę czy zleceniodawcę. Osoby prowadzące własną firmę i takie, które nie są już zatrudnione, a były - o zmianie adresu powinny poinformować niezwłocznie ZUS – dodaje Katarzyna Krupicka.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

936 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39