Przybywa legalnie pracujących obcokrajowców. Jest ich już ponad milion

2022.08.09 12:16
Na koniec pierwszego półrocza zarejestrowanych w ZUS legalnie zatrudnionych cudzoziemców przekroczyła 1 mln.
Przybywa legalnie pracujących obcokrajowców. Jest ich już ponad milion
Fot: pixabay.com

Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na koniec czerwca 2022 r. liczba legalnie zatrudnionych cudzoziemców w Polsce przekroczyła 1 mln. Większość z nich, około 72%, to obywatele z Ukrainy.

Wybuch wojny na terenie Ukrainy nie spowodował dużego spadku zgłoszonych do ubezpieczenia obywateli tego państwa. Wręcz przeciwnie ich liczba wzrosła od marca w kraju o 62 tys. a w województwie podlaskim o 545 osób.

Z zagranicznym paszportem legalne zatrudnienie podjęło w kraju nieco ponad milion osób, to o 193 tys. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W Podlaskiem, także odnotowano wzrost cudzoziemców - pod koniec czerwca składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przekazane zostały za blisko 26,7 tysięcy obcokrajowców.

- Od wielu lat na pierwszym miejscu w statystykach ZUS, w zestawieniu krajowym, są obywatele Ukrainy. Mimo wojny nie zmalała liczba Ukraińców legalnie pracujących w Polsce. W województwie podlaskim na 26,7 tys. cudzoziemców 9,9 tys. to Ukraińcy, stanowiący 37 proc. ogółu cudzoziemców. W skali kraju ubezpieczonych w ZUS Ukraińców jest 729 tys., co daje około 72% ogółu obcokrajowców. Jednak w naszym regionie wciąż najwięcej jest osób z Białorusi. Ubezpieczeniu w ZUS podlega obecnie 11,6 tys. zatrudnionych, co stanowi 43 proc. pracujących w regionie obywateli z obcym paszportem – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województw podlaskiego.

W sumie pracować do Polski przyjeżdżają obywatele z 160 krajów. W Podlaskiem mamy obecnie przedstawicieli 73 krajów z całego świata, w tym z Rwandy, Mongolii, Japonii, Ugandy czy Konga.

- Cudzoziemiec, który podejmuje pracę w Polsce na podstawie umowy o pracę, podlega obowiązkowo takim samym ubezpieczeniom społecznym jak nasz obywatel, czyli ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu, chorobowemu i wypadkowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Dzięki tej umowie ma pełne ubezpieczenie i prawo do świadczeń m.in. w razie choroby czy macierzyństwa. Zatrudnienie liczy się również do emerytury. W województwie podlaskim zatrudnieni na umowie o pracę stanowią blisko 60%. wszystkich legalnie pracujący cudzoziemców w regionie, zaś działalność prowadzi zaledwie 2,6%. – wyjaśnia rzeczniczka.

Cudzoziemiec, który pracuje na podstawie umowy o dzieło – nie podlega ubezpieczeniom społecznym ani zdrowotnemu.

W przypadku, gdy obcokrajowiec zmienia miejsce zamieszkania, musi pamiętać o poinformowaniu o tym swojego pracodawcy, by ten mógł zawiadomić ZUS.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1172 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39