Przyczepa kempingowa stanęła w Ogrodach Branickich

2014.09.03 00:00
Obok osuszonego stawu w Ogrodach Branickich stanęła... przyczepa kempingowa. Nie jest to zwykły turystyczny pojazd, ale instalacja artystyczna. Została ustawiona w ramach wystawy "Pozbawienie" Galerii Arsenał.
Przyczepa kempingowa stanęła w Ogrodach Branickich
Fot: Anna Dycha
W Ogrodach Branickich stanęła przyczepa kempingowa

Praca zatytułowana "not here" jest rezultatem projektu z 2012 roku, w którym uczestniczyli artysta i kurator z Mołdawii - Vladimir Us, a także nauczycieli sztuk pięknych i studenci szwedzkiej szkoły artystycznej. Na podstawie rozmów w terenie zebrano informacje na temat powodów wyjazdów do pracy za granicę (głównym tematem wystawy "Pozbawienie" jest migracja). Uczestnicy projektu zdecydowali się na instalację wybrać przyczepę kempingową, w których często mieszkają robotnicy tymczasowi. Do przyczepy można wejść, usiąść, obejrzeć prezentowane wideo.

Torby kraciaste i drzewa w pojemnikach na śmieci

To nie jedyna instalacja w przestrzeni miejskiej realizowana w ramach wystawy. Uważni przechodnie dostrzegą w różnych punktach miasta, m.in. na Rynku Kościuszki, torby krasiaste. To praca "10 bags" Tatiany Fiodorovej, również z Mołdawii. Podnosi ona w niej status przedmiotu użytku codziennego użytku, jakim jest bazarowa torba, do rangi dzieła sztuki, zachowując jednocześnie jego pierwotną funkcję. Na torbach artystka dodatkowo umieściła napisy, m.in. "świat jest brudny, artysta musi być brudny", "jesteśmy w różnych światach" czy "poszukuję miejsca, gdzie będę wolny, zastanawiam się, czy ono w ogóle istnieje". Kraciaste "bazarówki" niezmiennie kojarzą się z atrybutem przybyszów zza wschodniej granicy.

Dwójka artystów z Ukrainy - Yulia Kostereva i Yuriy Kruchak - porównuje z kolei uchodźców do wykorzenionych drzew przesadzonych do ruchomych pojemników na śmieci. Instalację "Nomadic park" można obejrzeć również w przestrzeni miejskiej Białegostoku.

Nadmuchiwany bunkier

Natomiast przed Arsenałem na Mickiewicza można oglądać "Bunkier z widokiem" Julity Wójcik. Ta oryginalna instalacja nawiązuje do dmuchanych zabawek w kształcie zamków. I o ile zamki kojarzą się z ludycznością, bunkier zdecydowanie już nie. Może dawać schronienie, ale może także stać się pułapką.

Dzięki wystawie "Pozbawienie" sztuka wyszła z galerii, znalazła się wokół nas. Wystarczy się rozejrzeć. Oczywiście główna część ekspozycji znajduje się w galerii przy ul. Mickiewicza oraz w elektrowni. Jednak instalacje rozrzucone po mieście tworzą z nią integralną część. Bez wątpienia wystawa "Pozbawienie" jest też jednym z najmocniejszych wydarzeń festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar.

Podróż na Wschód. Reaktywacja

Migracja - to główny temat, który porusza wystawa. Do udziału w niej zostało zaproszonych 27 artystów z 11 krajów, m.in. Białorusi, Ukrainy, Turcji, Armenii, Azerbejdżanu, Mołdawii, Iranu, Rosji, Czech, Polski. Stworzyli oni różnorodne prace - nie tylko instalacje, ale też filmy wideo czy fotografie. Ekspozycja stanowi kontynuację i rozwinięcie działań artystycznych z udziałem twórców z krajów Partnerstwa Wschodniego, zapoczątkowanych przez Galerię Arsenał w 2011 roku wystawą "Podróż na Wschód", która realizowana była z okazji Polskiej Prezydencji w UE.

Wystawa jest czynna do 6 listopada, wstęp wolny. Patronujemy wydarzeniu.

O wernisażu wystawy: Kraciasta torba i Łada Żyguli. Podróż na Wschód - reaktywacja

Szczegóły: Pozbawienie. Wystawa w Arsenale

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1588 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39