Przyjmowanie wniosków oraz wydawanie paszportów zostanie wstrzymane na kilka dni

2022.11.04 08:08
Od wtorku (8.11) od godz. 12.00 wstrzymane zostanie wydawanie paszportów, a także składanie wniosków o ich wydanie. Zrobić to będzie można dopiero w poniedziałek (14.11).
Przyjmowanie wniosków oraz wydawanie paszportów zostanie wstrzymane na kilka dni
Fot: Pixabay

Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego przekazał, że od 8 listopada od godz. 12.00 do 10 listopada do godz. 15.30 nie będzie możliwości złożenia wniosku o wydanie paszportu - dotyczy to zarówno Oddziału Paszportów w Białymstoku przy ul. Bema 4, jak i zamiejscowych stanowisk pracy ds. paszportowych w Łomży i Suwałkach. W tym okresie nie będzie także możliwości odbioru dokumentów.

"Prosimy o uwzględnienie powyższego w swoich planach wyjazdowych i zaplanowanie wizyty w urzędzie najpóźniej 8 listopada do godz. 12.00 czasu środkowo-europejskiego. Wznowienie przyjmowania wniosków i wydawania dokumentów nastąpi 14 listopada" - poinformował Podlaski Urząd Wojewódzki.

W tym okresie, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, organy paszportowe będą mogły wydawać wyłącznie paszporty tymczasowe.

Przerwa w wydawaniu dokumentów wiąże się z wejściem w życie nowej ustawy i uruchomieniem Rejestru Dokumentów Paszportowych. Po zmianach będzie można korzystać z uproszczonej procedury wnoszenia o paszport. Zamiast wypełniania papierowych formularzy, wniosek będzie umieszczany w systemie przez urzędnika, a następnie podpisywany przez wnioskodawcę na urządzeniu elektronicznym.

Dzięki nowemu systemowi, obywatele sprawdzą, jakie ich dane są przetwarzane w rejestrze, i skorzystają z usługi powiadomienia o zbliżającym się terminie utraty ważności paszportu. Łatwiej będzie także zgłosić utratę paszportu, bo oprócz zgłoszenia osobistego zainteresowani zrobią to przez rządowe platformy ePUAP lub e-usługę. Zmiany obejmą też paszporty dla dzieci - pobieranie odcisków palców, podpisu oraz wystawienie paszportu na 10 lat będzie możliwe, gdy ukończą 12 lat, a nie jak do tej pory 13 lat.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1215 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39