Przystanek kolejowy w Kleszczelach oddany do użytku

2022.12.19 17:37
Mieszkańcy podlaskich Kleszczel od poniedziałku (19.12) w dogodniejszej lokalizacji korzystają z podróży koleją z nowego peronu w kierunku Białegostoku i Czeremchy.
Przystanek kolejowy w Kleszczelach oddany do użytku
Fot: Tomasz Łotowski/ PKP PLK

Pierwsze pociągi zatrzymały się 19 grudnia przy nowym peronie w Kleszczelach w powiecie hajnowskim. Peron wybudowano bliżej centrum miejscowości, w nowej, korzystniejszej lokalizacji, w sąsiedztwie drogi krajowej nr 66 i przejazdu kolejowo-drogowego.

- Przystanek w Kleszczelach to pierwszy obiekt na Podlasiu zmodernizowany z "Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025". Od dziś pasażerowie wsiadają do pociągów bezpieczniej i wygodniej. Konsekwentnie prowadzimy działania na rzecz likwidacji wykluczenia komunikacyjnego i poprawy dostępu do kolei, także w powiatach położonych przy wschodniej granicy naszego kraju – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Nowy peron w Kleszczelach jest dostosowany do wysokości pociągów, co podróżnym ułatwia wsiadanie i wysiadanie z wagonów. Osoby o ograniczonej możliwości poruszania się wejdą na peron dzięki pochylni. Przygotowano wiatę i ławki oraz czytelne oznakowanie i tablice informacyjne. Jasne, energooszczędne oświetlenie LED zapewnia bezpieczeństwo po zmroku. Koło przystanku władze miasta planują budowę parkingu.

– Wygodniejszy dostęp do pociągów w Kleszczelach ułatwia podróże w kierunku Białegostoku i Czeremchy. W przygotowaniu są następne inwestycje z "Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych". Mieszkańcy mniejszych podlaskich miejscowości zyskują lepszy dostęp do kolei – najbardziej ekologicznego środka transportu – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Na Podlasiu z "Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025" poza przystankiem w Kleszczelach przebudowywany jest przystanek w pobliskich Suchowolcach. Dodatkowo zabezpieczony zostanie sygnalizacją świetlną i dźwiękową pobliski przejazd kolejowo-drogowy. Na prace, ułatwiające korzystanie z kolei w obu miejscowościach przeznaczono 3,5 mln zł.

W województwie podlaskim ze wspomnianego programu w najbliższych latach będzie wykonanych zostanie 12 przystanków. Na linii Białystok – Czeremcha zmodernizowany będzie peron na stacji Gregorowce – wyłaniany jest wykonawca prac. Ogłaszane są przetargi na modernizację przystanków na linii Sokółka – Suwałki: Gliniszcze, Sidra, Różanystok, Dąbrowa Białostocka, Balinka, Augustów, Augustów Port, Szczepki, Płociczno k. Suwałk.

Rządowy Program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 przyczynia się do ograniczenia wykluczenia komunikacyjnego i umożliwi pasażerom dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych. W zadaniu uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej jest 185 lokalizacji, a na liście rezerwowej 129.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1192 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39