Ptasia grypa. Strefa zakażenia w trzech powiatach

2021.05.13 09:21
W związku z wystąpieniem na Podlasiu wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u dzikich ptaków, wojewoda podlaski wydał rozporządzenie wprowadzające strefę zakażenia. Dotyczy ona trzech gmin w trzech różnych powiatach.
Ptasia grypa. Strefa zakażenia w trzech powiatach
Fot: pixabay.com

Wojewoda podlaski wydał rozporządzenie, zgodnie z którym, wyznaczona zostaje strefa zakażenia. Obejmuje ona gminę Zawady w powiecie białostockim, gminę Trzcianne w powiecie monieckim oraz gminę Wizna w powiecie łomżyńskim.

Decyzja ta zapadła w związku z wystąpieniem na Podlasiu wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u ptaków dzikich.

Jak czytamy w dokumencie, w strefie zakażenia "nakazuje się odosobnienie drobiu i innych ptaków w gospodarstwie, w szczególności w zamkniętych obiektach budowlanych lub innych miejscach, w sposób uniemożliwiający kontakt z drobiem lub innymi ptakami utrzymywanymi w innych gospodarstwach oraz ograniczający ich kontakt z dzikimi ptakami."

Z drugiej strony drób i inne ptaki mogą być trzymane na wolnym powietrzu, pod warunkiem, że ich właściciele korzystają np. z sieci, dachów czy poziomych tkanin, które zapobiegają kontaktowi z dzikimi ptakami. Gospodarze muszą też zastosować wzmocnione środki bioasekuracji, czyli np. powinni używać środków dezynfekcyjnych przy wejściach i wyjściach z obiektów, w których trzymany jest drób. Należy także zakładać odzież i obuwie ochronne. Hodowcy muszą też prowadzić ewidencję wszystkich osób odwiedzających gospodarstwo oraz pojazdów wjeżdżających na teren gospodarstwa.

Cały czas obowiązuje również zakaz organizowania wydarzeń z udziałem ptaków. Więcej: Zakaz organizowania wydarzeń z udziałem ptaków. Z obawy przed wirusem

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1362 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39