Dom

Puste mieszkanie. Jak zabezpieczyć lokum podczas wakacji?

2013.08.07 00:00
Sezon urlopowy w pełni. Z badań CBOS wynika, że ponad 50% z nas wyjedzie w tym roku na co najmniej 2 tygodnie wakacji. Jak uchronić swoje mieszkanie przed złodziejem i ewentualnymi stratami?
Puste mieszkanie. Jak zabezpieczyć lokum podczas wakacji?
Fot: MA
Warto zadbać o to, by mieszkanie było bezpieczne podczas naszego wyjazdu

Przedstawiamy kilka wskazówek, dzięki którym mieszkanie będzie bezpieczniejsze podczas naszej nieobecności.

Poinformuj zaufanego sąsiada

Powinniśmy się cieszyć, jeśli mamy zaufanych i miłych sąsiadów – to oni są bowiem najlepszą receptą na zabezpieczenie mieszkania podczas naszego wyjazdu. Możemy poprosić ich, by zwracali uwagę na ewentualne zagrożenia i od czasu do czasu wyjmowali ulotki reklamowe z drzwi czy skrzynki pocztowej. W ten sposób nie damy poznać obcym, że mieszkanie pozostało puste.

Wykup polisę na mieszkanie

Taka polisa pomoże chronić mieszkanie od pożaru, huraganu, gradu, zalania, piorunu, kradzieży.

- Polisa najlepiej chroni mieszkanie podczas naszej nieobecności. Można ją wykupić na rok albo na czas dwutygodniowego wyjazdu. Składka nie jest wysoka, bo rocznie trzeba zapłacić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych – twierdzi Maciej Buczkowski, ekspert PZU. - Na jej stawkę mają wpływ zabezpieczenia przeciw kradzieży np. drzwi ze zwiększoną odpornością na włamanie, alarmy, odpowiednie zamki, szyby i żaluzje antywłamaniowe, monitoring agencji ochrony mienia itp. Polisa za dwutygodniowy czas ochrony może kosztować nawet do 50 złotych – dodaje.

Zamontuj bezpieczne zamki w drzwiach

Zamek w drzwiach wejściowych jest bardzo ważny. Dla bezpieczeństwa warto zainwestować np. w 2 zamki wielozastawkowe lub 1 wielopunktowy. Sprawdza się także zamek mechaniczno-elektroniczny.

Dopilnuj tego, by pozostawić zamknięte okna

Przed wyjazdem na urlop należy sprawdzić, czy zamknęliśmy okna i drzwi balkonowe. Jeżeli zostaną uchylone, będą pokusą dla złodziei i niebezpieczeństwem w razie dużych opadów czy porywistego wiatru.

Nie chwal się wyjazdem

Zadowolenie ze zbliżającego się urlopu jest uzasadnione, ale nie warto dzielić się tą wieścią z całym światem. Jeżeli na Facebooku czy innym portalu podamy datę naszego wyjazdu, potencjalny złodziej zyska cenną informację. Nie należy z ufnością podawać takich informacji osobom, które nie są nam bliskie i których nie darzymy zaufaniem.

Sprawdź, czy zawory gazu i wody są zakręcone

Otwarty zawór gazu może doprowadzić do pożaru, a niezakręcony zawór wody – do zalania mieszkania. Należy także pamiętać, by wyłączyć wszystkie urządzenia elektryczne.

Zainstaluj urządzenia stymulujące obecność w domu

Jeżeli nie mamy bliskich sąsiadów lub nie do końca możemy na nich polegać, warto zainwestować w urządzenia, które mogą zmylić potencjalnego włamywacza. Może to być np. ściemniacz światła, który uruchamia się automatycznie i cyklicznie, albo czujnik ruchu umiejscowiony niedaleko drzwi wejściowych.

Marta Abramczyk
24@bialystokonline.pl
1322 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39