Rada miasta znów będzie obradować w pełnym składzie

2018.04.23 07:01
1,5 miesiąca po śmierci radnego Zbigniewa Brożka rada miasta zostanie uzupełniona o nowego członka. Już w pełnym składzie gremium będzie miało do podjęcia kilka decyzji.
Rada miasta znów będzie obradować w pełnym składzie
Fot: MN

Nowy radny

Na miejscu, na którym zazwyczaj siedział Zbigniew Brożek w czasie sesji rady miasta w urzędzie wojewódzkim, w trakcie ostatniego posiedzenia stało jego zdjęcia i położona była róża. W poniedziałek (23.04) dojdzie do zaprzysiężenia jego następcy – Zbigniewa Klimaszewskiego, który w ostatnich wyborach samorządowych zdobył 507 głosów, startując w okręgu obejmującego Bojary, Piasta, Skorupy, Mickiewicza, Dojlidy i Dojlidy Dolne.

Zbigniew Klimaszewski znany jest głównie ze swojej działalności na Bojarach. To on założył stowarzyszenie Nasze Bojary i od lat występuje w obronie tej dzielnicy, a dokładnie w obronie jej zabytkowego charakteru. Kilka razy wychodził z pomysłami odnośnie tej części miasta. Teraz teoretycznie będzie miał większe możliwości, żeby swoje inicjatywy promować, chociaż do końca kadencji pozostały mu tylko 4 sesje.

Znów o ulicach i planach

Już teraz będzie miał okazję zagłosować za lub przeciw jednej z inicjatyw dotyczących Bojar. Chodzi o nazwanie ronda leżącego na przecięciu ulic Skorupskiej i Piasta. Zaproponowana nazwa to 19 lutego 1919 roku, czyli właściwa data odzyskania przez Białystok niepodległości. Akurat jeśli chodzi o nazewnictwo infrastruktury, nowy radny działał dość intensywnie już wcześniej. To on zablokował nadaniu jednej z uliczek na Bojarach imienia Nory Ney, a ostatnio udzielał się przy dyskusji o tym, czy jedno z rond w tamtym rejonie powinno nosić nazwę Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Zresztą na poniedziałkowej sesji znów znajduje się cały blok punktów dotyczących nadawania nazw. Lekko kontrowersyjny wydaje się projekt nazwania innego ronda – znajdującego się przed sławną Wodopojką, u zbiegu ulic Młynowej, Pięknej i Marjańskiego. Miasto chce, żeby nosiło ono nazwę 100-lecia Odzyskania Niepodległości, co samo w sobie wydaje się być słuszną inicjatywą. Pytanie tylko czy akurat to miejsce jest odpowiednie.

Poza tym radni wrócą do tematu ulicy na osiedlu Skorupy, która miała nosić imię Dobrawy, ale radni uznali, że to zbyt ważna arteria na taką patronkę (w przyszłości będzie łączyć Piasta z Ciołkowskiego), więc teraz zaproponowano, żeby nosiła nazwę Podlaska.

Ponadto radni pochylą się nad kilkoma planami zagospodarowania, z których bardzo istotny wydaje się ten dotyczący rejonu ul. Młynowej, Kalinowskiego i Mazowieckiej, czyli ulic, na których dzisiaj jeszcze można, chociaż już w coraz mniejszym stopniu natknąć się na historyczną tkankę miasta.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1403 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39