Radosne święto w Tykocinie. Słodki poczęstunek i zabawa

2015.03.02 00:00
Purim - jedno z najbardziej radosnych żydowskich świąt zostanie przypomniane w Wielkiej Synagodze w Tykocinie.
Radosne święto w Tykocinie. Słodki poczęstunek i zabawa
Fot: materiały organizatora

Purim cieszy się dużą popularnością ze względu na radosny charakter. Obchodzone jest na pamiątkę cudownego ocalenia Żydów w Persji. Dawniej chłopcy przebrani za postaci z Księgi Estery chodzili po domach, odgrywali scenki i zbierali datki. Tego dnia wręczało się prezenty, odbywały się huczne zabawy, a zgodnie z tradycją nawet należało się upić.

Święto zostanie przypomniane w Tykocinie w czwartek (5 marca). W programie: pochód purimowy, spektakl "Purimowe łakocie" w wykonaniu Tykocińskiego Teatru Amatorskiego, czytanie Księgi Estery, wernisaż wystawy "Żydzi Gdańscy - Teatr" z udziałem autora Mieczysława Abramowicza, a także słodki szałech-mones. Początek o godz. 16.

Wystawa "Żydzi Gdańscy - Teatr" ukazuje historię Żydowskiego Teatru Gdańskiego. Początków Teatru należy szukać w roku 1876. W jego repertuarze znalazły się dzieła żydowskiej klasyki dramatycznej, klasyka światowa i utwory ówcześnie współczesne. Wraz z nasileniem się po "nocy kryształowej" aktów terroru wobec Żydów w Gdańsku, Teatr zakończył swoją działalność w marcu 1939 roku.

Szczegóły: Święto Purim w Tykocinie

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1598 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39