Rak to nie wyrok. Poznaliśmy szczegóły zawodów OnkoRun 2022

2022.07.27 14:20
24 września, w malowniczym Supraślu, zorganizowana zostanie jedyna i niepowtarzalna prozdrowotna impreza biegowa zatytułowana OnkoRun 2022. Zapisy do zawodów startują 1 sierpnia.
Rak to nie wyrok. Poznaliśmy szczegóły zawodów OnkoRun 2022
Fot: Białostockie Centrum Onkologii

Pobiegną po raz 4.

Stowarzyszenie do Walki z Rakiem, działające przy Białostockim Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku, od ponad 30 lat wspiera m.in. rozwój form specjalistycznej pomocy medycznej w celu poprawy warunków i możliwości leczenia pacjentów. Z uwagi na niską świadomość zdrowotną społeczeństwa oraz niski procent zgłaszalności na badania przesiewowe, Stowarzyszenie przeprowadza także liczne działania promocyjne związane z profilaktyką nowotworową. Jedną z takich inicjatyw jest organizowany już po raz 4. OnkoRun.

- W Białostockim Centrum Onkologii nie ma miejsca na stygmatyzację pacjenta onkologicznego. Dajemy sobie i im taką szansę na normalne życie, fajne funkcjonowanie. OnkoRun to bardzo miłe spotkanie, rodzinne, wielopokoleniowe i takie, które daje przekonanie, że życie jest piękne. Nie rywalizujemy, tylko współpracujemy i zapraszamy całe rodziny - informuje Magdalena Borkowska, dyrektor BCO.

Pogram wydarzenia ma na celu aktywizację pacjentów z chorobami nowotworowymi, którzy niejednokrotnie borykają się z pokonywaniem oporów związanych z podjęciem aktywności fizycznej. To także świetna okazja do integracji pracowników BCO z pacjentami i propagowania profilaktyki nowotworowej oraz zdrowego stylu życia.

- Aktywność fizyczna dla wszystkich jest niezwykle istotna. Bardzo ważne jest też, żeby nasi pacjenci mieli świadomość, że to, że przechorowali chorobę onkologiczną, nie oznacza, że mają być wykluczeni m.in. z aktywności fizycznej. Ona jest bardzo istotna, to jest tak naprawdę jeden z podstawowych elementów chociażby walki z tzw. zespołem zmęczenia nowotworowego, który zdarza się dosyć często u naszych pacjentów. Aktywność fizyczna mobilizuje ich i rzeczywiście ten zespół zmęczenia staje się zdecydowanie mniej dokuczliwy. Co więcej, chcemy pokazać, że ta łatka pacjenta onkologicznego jest bardzo niesprawiedliwa. Wielu osobom kojarzy się, że taka osoba powinna siedzieć w domu, chuchać na siebie i dmuchać. Nie do końca tak jest. Ona ma prawo tak samo normalnie żyć, nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby było inaczej - mówi dr Piotr Skalij, przewodniczący Stowarzyszenia do Walki z Rakiem.

Do wyboru 3 dystanse

Warto zaznaczyć, że bieg adresowany jest nie tylko do pacjentów onkologicznych, ale także ich rodzin, pracowników BCO, pasjonatów biegania, jak również wszystkich lubiących aktywnie spędzać czas. W tym roku organizatorzy przewidują, że w imprezie wystartuje 350 osób. Przygotowane zostaną 3 dystanse: 10 km, 5 km oraz spacer 2,5 km z personelem BCO.

- OnkoRun to bardzo fajny pomysł, który wpisuje się w działania o charakterze edukacyjnym, prozdrowotnym. Wszystkich zachęcam do zapisania się na ten bieg, bez względu na to, czy ktoś będzie biegać, czy też spacerować. Tego typu działań nigdy nie jest za dużo. Podczas biegu będzie okazja, żeby móc aktywnie spędzić czas, ale będzie także możliwość porozmawiania ze specjalistami z BCO i właśnie o to nam wszystkim chodzi, żeby tej wiedzy było jak najwięcej. Rak to nie wyrok, jego wczesne wykrycie w wielu przypadkach prowadzi do wyleczenia - zaznacza Marek Malinowski, członek zarządu województwa podlaskiego.

Zapisy do biegu, który dojdzie do skutku 24 września w Supraślu, ruszą 1 sierpnia. Koszt udziału to 70 zł. W tej cenie każdy zawodnik otrzyma atrakcyjny pakiet startowy, medal, posiłek regeneracyjny i napoje. Planowane są również atrakcje dla dzieci.

Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl

1421 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39