Raport: Polacy najchętniej odpoczywają w kraju lub na południu Europy

2011.07.27 00:00
Jeden z portali specjalizujących się w wynajmie apartamentów i domków letniskowych oraz Instytut Turystyki przedstawili statystyki dotyczące krajów docelowych najczęściej wybieranych przez Polaków. Poza wyjazdami krajowymi największą popularnością cieszą się kraje położone na południu Europy.
Raport: Polacy najchętniej odpoczywają w kraju lub na południu Europy
Fot: sxc.hu

Statystyki pokazują, że ponad połowa Polaków najczęściej rezerwuje domki letniskowe i apartamenty w Polsce, na drugim miejscu uplasowała się Chorwacja, gdzie urlop spędza prawie co piąty klient platformy casamundo.pl. Na trzeciej pozycji znalazły się Włochy, potem Austria i Francja.

Natomiast według badań przeprowadzonych przez Instytut Turystyki, Polacy najczęściej biorą udział w wyjazdach krajowych - 39%, a za granicę jeździ 14% z nas. W 2010 r. w celach typowo turystycznych Polacy najczęściej wyjeżdżali do Włoch (12%), potem do Hiszpanii i Niemiec, następnie do Francji i Chorwacji (9-6%). Jak podaje Instytut, spośród krajów najczęściej odwiedzanych przez Polaków największy wzrost liczby wyjazdów w stosunku do 2009 r. zanotowano na Litwie, we Francji, Grecji, Turcji i Hiszpanii.

- Polacy jako społeczeństwo wybierają kraje ciepłe, najczęściej te położone na południu Europy. Ta tendencja nie zmienia się już od kilku lat. Z roku na rok obserwujemy również spadek zagranicznych wyjazdów zimą a wzrost w sezonie letnim - komentuje Jerzy Łaciak z Instytutu Turystyki.

Wśród polskich regionów wybieranych przez Polaków zdecydowanie wygrywa Warmia i Mazury. Polacy często odwiedzają również Toskanię, Środkową i Północną Dalmację, Pomorze Gdańskie oraz Istrię. Zimą często rezerwowane są obiekty w regionach narciarskich takich jak Tyrol.

Analizując dane o klientach można stworzyć profil osób, które najczęściej dokonują rezerwacji przez internet. W przypadku Polski są to głównie mieszkańcy dużych miast: Warszawy, Poznania i Katowic.

Średnia liczba dorosłych osób przypadających na jeden wynajmowany obiekt to ponad 3. W przypadku polskich wczasowiczów jest to prawie 5 osób na jedną nieruchomość. Jeśli chodzi o skład osobowy rezerwacji, Polacy nie odbiegają od średniej europejskiej. Na pierwszym miejscu mamy rodziny, które stanowią prawie połowę wszystkich rezerwacji. Wynajem domków letniskowych przez internet jest popularny również wśród grup oraz par. Średni wiek rezerwujących to 39,7 lat.

E.S.

1657 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39