Ratuj życie! Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

2023.09.14 15:41
To już 11 lat walki z chorobami nowotworowymi okolic szyi i głowy. Białostockie Centrum Onkologii zaprasza wszystkich mieszkańców Białegostoku i okolic na bezpłatne badania.
Ratuj życie! Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi
Fot: Zofia Kondraciuk

W najbliższy poniedziałek (18 września) rozpoczynamy Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. W 2019 r. w naszym województwie zarejestrowano aż 4 tys. pacjentów cierpiących z powodu nowotworów tych okolic. Aż 3 tys. spośród nich nie udało się uratować. Głównym powodem tak wysokiej śmiertelności jest zbyt późna diagnoza i rozpoczęcie leczenia.

W tym roku hasło Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi głosi: " Inwazja nowotworów głowy i szyi. Ratuj życie!". Według specjalistów z Białostockiego Centrum Onkologii Pandemia miała ogromny wpływ na wzrost ilości zachorowań i zgonów z okazji tej choroby. W walce z rakiem liczy się czas i szybkość działania. Przez COVID unikaliśmy wizyt u lekarzy jak tylko mogliśmy. Twarz zasłanialiśmy maseczkami, więc pierwsze objawy choroby mogły być niewidoczne nawet dla naszych najbliższych.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko zachorowania?

Oczywiście na pierwszym miejscu wśród czynników chorobotwórczych znajdziemy palenie wyrobów tytoniowych i żucie tabaki. Prawdopodobieństwo zwiększa też nadmierne spożywanie alkoholu, zła higiena jamy ustnej, nieprawidłowy stan uzębienia, źle dopasowane korony zębowe, zła dieta lub praca w pomieszczeniach, gdzie znajduje się azbest, farby lub chrom i nikiel - poinformowała podczas czwartkowej konferencji Kierowniczka Oddziału Radioterapii Białostockiego Centrum Onkologii prof. Ewa Sierko.

Jednak zachorować może każdy z nas. Specyfika chorób nowotworowych polega na tym, że czasem nie można jednoznacznej przyczyny zachorowania.

Wśród Podlasian zmagających się z tą chorobą zdecydowanie widać dominację osób palących. Co ciekawe, zdecydowana większość wraca do nałogu nawet po zakończeniu trudnego i długiego leczenia.

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Utrzymujący się dłużej niż 3 tygodnie ból gardła, który nie ustępuje pomimo zastosowania terapii antybiotykowej jest ostrzeżeniem i sygnałem, że należy udać się do specjalisty. Poza tym zaniepokoić powinny nas takie objawy jak: chrypka, jednostronna niedrożność nosa, guz na szyi, problem z przełykaniem lub niegojące się owrzodzenie w jamie ustnej.

Z takimi objawami powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza rodzinnego lub stomatologa.

Dobra wiadomość dla białostoczan

Dobra wiadomość, jest taka, że w ciągu ostatnich lat metody leczenia nowotworów okolic szyi i głowy bardzo się rozwinęły. Szybka reakcja oraz podjęcie odpowiedniego leczenia dają ogromne prawdopodobieństwo wygranej w walce z rakiem.

Rozwinęły się także metody wspomagania pacjentów podczas chemio i radioterapii. Chorzy mają stałą opiekę psychologiczną, logopedyczną oraz wsparcie dietetyka. Zadaniem tych specjalistów jest ułatwienie choremu jak najszybszy powrót do normalnego życia po zakończonym leczeniu.

Gdzie i kiedy odbędą się bezpłatne badania:

Zbadać możemy się w piątek 22 września w godz. 9:00 - 11:00 w Poradni Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku.

W dniach 19, 20 oraz 22 września badania odbywać się będą w godz. 9:00 - 13:00 w Poradni Chirurgii Szczękowej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w naszym mieście.

Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl

949 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39