Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa czeka na dawców

2011.07.27 00:00
ARh+, ARh-, 0Rh+ i 0Rh-. Tych grup krwi Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku potrzebuje teraz najbardziej.
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa czeka na dawców
Fot: RCKiK w Białymstoku

Wakacje to okres, kiedy zapotrzebowanie na krew rośnie. Wzrasta liczba wypadków drogowych i krew często jest potrzebna ich ofiarom. Poza tym wielu honorowych krwiodawców wyjeżdża. Dlatego Centrum przypomina - nasza krew może uratować komuś życie.

Honorowym krwiodawcą może zostać każda zdrowa osoba w wieku od 18-65 lat. Aby oddać krew, należy zgłosić się do placówki Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub na akcję organizowaną przez RCKiK poza placówką. Pierwszym etapem jest zarejestrowanie kandydata na krwiodawcę - w tym celu wymagane jest przedstawienie dokumentu ze zdjęciem pozwalającego na stwierdzenie tożsamości. Przed oddaniem krwi należy zjeść lekkostrawny posiłek.

Przeciwwskazaniem do oddawania krwi są między innymi: choroby układu krążenia oddechowego, pokarmowego, moczowego, choroby krwi i układu krwiotwórczego, ostre i przewlekłe choroby zakaźne, przebycie w ciągu ostatnich 6 miesięcy dużych zabiegów operacyjnych, przyjmowanie większości leków, środków odurzających oraz uzależnienie od alkoholu.

Krew można oddać w siedzibie RCKiK przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 23 od poniedziałku do piątku w godz. 7-14.30, w środy w godz. 7-17.30 lub podczas akcji wyjazdowych. Jutro i w piątek krwiobus będzie stał na Rynku Kościuszki (godz. 12-18). W kolejnych dniach wyruszy m.in. do Szepietowa, Siemiatycz, Kleszczel i Knyszyna.

andy

1768 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39