Regionalne czasopisma przenoszą się do internetu

2020.07.15 14:59
Biblioteka Uniwersytecka buduje internetową platformę, dzięki której będzie można dotrzeć do regionalnych czasopism. Na ten cel otrzymała ponad 33 tys. zł
Regionalne czasopisma przenoszą się do internetu
Fot: pixabay.com
Regionalne czasopisma będzie można przeczytać w internecie

Dzięki platformie "Podlaskie Czasopisma Regionalne" dotrzeć będzie można do wszystkich artykułów i wszystkich autorów, wśród których są również pracownicy Uniwersytetu w Białymstoku. Pomysł realizowany jest przez Bibliotekę Uniwersytecką im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku. Na ten cel przeznaczono ponad 33 tys. zł. Pieniądze pochodzą z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Koszt całego projektu to 37,5 tys. zł. Internetowa platforma powinna być gotowa do końca 2020 roku.

Jakie czasopisma

Wiesław Wróbel, kierownik pracowni zbiorów specjalnych i digitalizacji w bibliotece wyjaśnił co znajdzie się na platformie. Będą to czasopisma regionalne, które były wydawane w wersji papierowej w ciągu trzech ostatnich dekad. Będą to czasopisma m.in. humanistyczne, dotyczące historii sztuki i architektury. Publikowane w nich teksty dotyczą głównie Polski północno-wschodniej i Podlasia.

Również pasjonaci historii, kultury czy archeologii będą mogli zaczerpnąć wiedzę z takich czasopism jak: Studia Łomżyńskie, Biuletyn Konserwatorski Województwa Podlaskiego, Zeszyt Naukowy Muzeum Wojska w Białymstoku, Bielski Almanachu Historyczny, Podlaski Zeszyt, Rocznik Białostocki.

- Wybór tytułów, które zostaną udostępnione nie jest przypadkowy. Wynikał on m.in. z wieloletniej współpracy Biblioteki Uniwersyteckiej z niektórymi wydawcami, czy wartości merytorycznej czasopism. W wielu przypadkach były lub są one współtworzone przez pracowników naukowych Uniwersytetu w Białymstoku, którzy albo publikowali na ich łamach, albo zasiadali w gronach redakcyjnych – dodaje Wiesław Wróbel.

Jeden tytuł, jedna strona

Platforma zapewni dostęp online do wszystkich artykułów. Każdy tytuł będzie miał własną stronę, na której zostanie zamieszczona jego pełna treść z podziałem na poszczególne tomy/numery oraz artykuły zgodnie z ich układem wewnątrz danego numeru. Struktura wersji cyfrowej będzie bowiem odzwierciedleniem struktury wersji drukowanej. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez wykonanie aż 19 500 skanów. Nie zabraknie też szczegółowej bibliografii.

- Na platformie dostępna będzie lista linków do stron poszczególnych tytułów oraz wyszukiwarka. To dzięki niej będziemy mogli znaleźć interesującą nas frazę we wszystkich czasopismach bądź mieć dostęp do prac jednego autora, które zostały opublikowane w udostępnionych tytułach – wyjaśnia Wiesław Wróbel.

Angelika Dorf
angelika.dorf@bialystokonline.pl

1227 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39