Rekordowy Mlekpol

2005.06.28 00:00
850 mln litrów mleka zamierza w tym roku skupić Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol, która na inwestycje w 2005 roku przeznaczyła 80 mln zł. To tylko nieliczne dane jakie podano podczas wczorajszego Walnego Zebrania Przedstawicieli Członków SM Mlekpol w Grajewie.

Raz z roku w SM Mlekpol odbywa się Zwyczajne Walne Zebranie Przedstawicieli Członków Spółdzielni. Jest to okazja do rozliczenia działalności spółdzielni i jej zarządu za poprzedni rok oraz podjęcia decyzji ważnych dla funkcjonowania spółdzielni na następny rok. Właścicielami spółdzielni są jej członkowie, którzy na takich spotkaniach jak wczorajsze, podejmują najważniejsze z punktu widzenia działalności spółdzielni decyzje oraz upoważniają Zarząd Spółdzielni Mlekpol do ich realizowania. Obecnie Mlekpol ma ok. 12,5 tys. członków, którzy spośród siebie wybrali przedstawicieli na Walne Zebranie.
Rok 2004 był pod wieloma względami rekordowym w 25- letniej działalności SM Mlekpol, m.in. skupiono najwięcej w historii polskiego mleczarstwa mleka - 762 mln. litrów. Osiągnięto też imponujący zysk netto, który w 2004 roku wyniósł ponad 22 mln. zł. Spółdzielnia zainwestowała ok. 40 mln zł, z czego ok. 10 mln. zł pochodziło ze środków UE.
Był to bardzo interesujący rok z punktu widzenia naszej spółdzielni - mówi Edmund Borawski, Prezes SM Mlekpol. - W związku z wejściem do UE mieliśmy pewne obawy. Szybko jednak okazało się, że wzrost cen sprzedaży i wysoki kurs euro okazał się dla nas bardzo korzystny. Otworzyły się nowe rynki, nasze produkty zyskały tam renomę i dziś znacząca nasze sery, masła i mleka trafiają na unijny rynek ciesząc się tam uznaniem konsumentów.
Ubiegły rok był też rekordowy pod względem wysokości kwoty wypłacanej rolnikom za surowiec. W grudniu 2004 za litr mleka w klasie ekstra Mlekpol płacił 1,27 zł i była to cena porównywana do tej, jaką w swoim kraju otrzymują niemieccy rolnicy.
Zdaniem Prezesa Borawskiego obecny, 2005 rok, nie powinien być gorszy. Szacuje się, że w tym roku skup przekroczy próg 850 mln. litrów mleka. Spółdzielnia planuje też poważne inwestycje na kwotę łączną ok. 80 mln zł, z czego ok. 20 mln pochodzić będzie ze środków unii, zaś pozostała kwota ze środków własnych spółdzielni. Pieniądze te przeznaczone zostaną m.in. na uruchomienie linii do konfekcjonowania serów w zakładzie w Grajewie, zakup linii do bezodpadowego wykorzystania serwatki, modernizację linii do produkcji twarogów w Bydgoszczy i inne inwestycje.
Każda z tych inwestycji ma zwiększyć wydajność i podnieść jakość produktów - dodaje Borawski. - Dziś zakłady w Grajewie i Mrągowie mają największy potencjał produkcyjny, ale modernizujemy i unowocześniamy każdy z zakładów wchodzący w skład SM Mlekpol.
Mlekpol to największa polska spółdzielnia mleczarska, w której skład wchodzi siedem zakładów przetwórczych w: Grajewie, Kolnie, Mrągowie, Sejnach, Augustowie, Zambrowie i Bydgoszczy. Dzienna wartość sprzedaży produktów Mlekpolu wynosi ok. 3,5 mln zł. W 2004 roku Mlekpol sprzedał swoje wyroby za ponad 1 mld 280 mln. zł. Największy udział w tej wartości ma mleko UHT (28 proc.) i sery (26 proc.)


1303 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39