Rekrutacja do 1. PBOT. Trwają zapisy na ostatnie w tym roku szkolenia

2018.10.31 10:54
To już ostatni dzwonek, jeżeli chodzi o tegoroczną rekrutację do służby w 1. Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.
Rekrutacja do 1. PBOT. Trwają zapisy na ostatnie w tym roku szkolenia
Fot: DWOT

Trwa rekrutacja na ostatnie w tym roku szkolenia chętnych do służby w 1. Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Zaplanowano je na 24 listopada (w przypadku osób, które nie składały przysięgi wojskowej) oraz 2 grudnia (dla żołnierzy rezerwy). Zainteresowane osoby powinny zgłosić się do właściwych miejscowo Wojskowych Komend Uzupełnień. Tam dowiedzą się więcej o służbie i procesie rekrutacji.

Przypomnijmy, że pierwszy rok w Wojskach Obrony Terytorialnej upływa pod znakiem szkoleń indywidualnych, natomiast w trakcie drugiego roku przeprowadzane są szkolenia specjalistyczne. Na ostatnim ze wspomnianych etapów znajduje się obecnie ponad pół tysiąca żołnierzy 1. PBOT. Mają oni za sobą egzaminy praktyczne.

- Teraz, przez kolejnych 12 miesięcy, żołnierze będą nabywać nowe kompetencje
w specjalnościach, które związane są z pełnioną przez nich funkcją, np. ratownika pola walki, sapera czy radiotelefonisty. Ten etap wiąże się także z nauką obsługi specjalistycznego sprzętu i uzbrojenia – wskazuje por. Łukasz Wilczewski, oficer prasowy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

1. Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. "Mścisław" została powołana na początku tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest woj. podlaskie. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 11 blp z siedzibą w Białymstoku, 12 blp w Suwałkach, 13 blp w Łomży oraz 14 blp z siedzibą w Hajnówce.

Aktualnie głównym zadaniem tej jednostki wojskowej jest dalsze formowanie i szkolenie żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej. Poza tym podlascy Terytorialsi mają wspierać lokalne społeczności oraz administrację np. w trakcie sytuacji kryzysowych.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1184 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39