Remont w Pałacu Hasbacha

2021.07.31 08:01
Pałac Hasbacha jest remontowany. Swój dawny wygląd odzyskają m.in. ceramiczne kominki oraz piec kaflowy. Zmiany nie ominą także tarasu górnego.
Remont w Pałacu Hasbacha
Fot: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku

W XIX-wiecznym Pałacu Hasbacha trwają prace remontowe. Naprawiane są zniszczone elementy budynku, tak żeby można było maksymalnie wyeksponować jego zabytkowe wartości.

Aktualnie remontowany jest taras górny oraz wykonywana jest opaska wokół budynku. W zabytkowych wnętrzach Pałacu Hasbacha dawny wygląd odzyskają także trzy ceramiczne kominki (renowacja jednego z nich już się zakończyła) oraz piec kaflowy. Jak zapewnia Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku, prace konserwatorskie przywrócą im wartości estetyczne oraz zabezpieczą przed dalszym niszczeniem. Kominki i piec zostaną oczyszczone, ubytki i spoiny uzupełnione a brakujące fragmenty zrekonstruowane.

Remont powinien zakończyć się jeszcze w tym roku.

Pałac Hasbacha w Białymstoku został wybudowany w latach 80. XIX w. Jest przykładem rezydencji fabrykanckiej z przełomu XIX i XX w. - jednego z niewielu tego typu obiektów na terenie dawnego województwa białostockiego. Aktualnie siedzibę ma w nim Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

774 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39