Remont zabytkowego budynku VI LO wkracza w drugi etap

2024.02.10 09:42
Trwa odnawianie zabytkowego budynku VI Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. Prace remontowe zostały podzielone na sześć etapów. Pierwszy etap zakończył się w ubiegłym roku i już trwają prace nad przeprowadzeniem drugiego i trzeciego etapu.
Remont zabytkowego budynku VI LO wkracza w drugi etap
Fot: Dawid Gromadzki (UM Białystok)
Remont VI LO przy ul. Warszawskiej

VI Liceum Ogólnokształcące mieści się przy ul. Warszawskiej 8 w pięknym, zabytkowym budynku. W 2021 roku miasto Białystok rozpoczęło w nim remont, który został podzielony na sześć etapów. Pierwszy etap zakończył się w ubiegłym roku i dotyczył części skrzydła zachodniego, a jego koszt wyniósł 5 403 233,59 zł.

W najbliższych miesiącach planowane jest ogłoszenie przetargu, a następnie rozpoczęcie robót w zakresie drugiego i trzeciego etapu.

– Zgodnie z planem przechodzimy do realizacji kolejnego etapu remontu budynku. Od początku naszym celem jest przywrócenie dobrego stanu temu zabytkowi oraz odnowienie go w sposób poprawiający komfort nauki uczniom i pracownikom tej szkoły – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Skrzydło budynku ze 120-letnią historią

Etap drugi obejmuje część skrzydła północno-zachodniego, zbudowanego w 1904 r. i powiązanego konstrukcyjnie z korpusem głównym obiektu. Skrzydło jest połączone łącznikiem z przejazdem bramowym w parterze i z kamienicą „Dom Nauczyciela”, która stanowi trzeci etap inwestycji. Kamienica, zbudowana ok. 1900 r., jest budynkiem jednostronnie przybudowanym do pozostałej części zabudowań VI LO, tworząc krótką pierzeję ul. Warszawskiej.

Zakres prac drugiego i trzeciego etapu remontu to przebudowa dachu, wymiana okien oraz wykonanie elewacji i innych robót zabezpieczających budynek. Koszt oszacowano na ponad 11 mln zł. Na realizację etapu drugiego miasto Białystok otrzymało dofinansowanie ze środków Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w wysokości 3,5 mln zł. Planowany termin zakończenia tych prac to 2025 roku.

Kamil Pietraszko
24@bialystokonline.pl

955 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39