Renta rodzinna dla osób rozpoczynających studia – co warto wiedzieć

2021.09.22 11:04
Osoby, które dostały się na studia i pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jeśli wciąż chcą pobierać świadczenie muszą w odpowiednim terminie zgłosić się do urzędu informacje o kontynuacji nauki.
Renta rodzinna dla osób rozpoczynających studia – co warto wiedzieć
Fot: K. Klimowicz

Kto dostaje rentę rodzinną?

Renta rodzinna jest świadczeniem przysługującym po zmarłym członku rodziny – np. rodzicu. Dziecko może ją pobierać do ukończenia 16. roku życia, jeśli na tym etapie kończy naukę. Jeśli ją kontynuuje – przysługuje mu do 25. roku życia. Ważną informacją jest jednak to, że w przypadku, gdy 25-te urodziny wypadają na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, to rentę można otrzymywać aż do końca tego roku studiów. Są przypadki, że po 16. roku życia i zakończeniu edukacji przysługuje renta rodzinna. Dzieje się tak, jeśli osoba ta stała się całkowicie niezdolna do pracy przed ukończeniem tego wieku.

Istotne jest także to, że renta przysługuje też podczas wakacji, jeśli wypadają one między kolejnymi latami nauki w tej samej szkole. Maturzystom, którzy nie rozpoczęli jeszcze studiów Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca pieniądze do końca sierpnia. Gdy student chce dostać je także za wrzesień musi dostarczyć do ZUS potwierdzenie o przyjęciu na pierwszy rok studiów.

- Dokumenty należy przekazać maksymalnie do końca września. Jeśli absolwent, nie zrobił tego do końca sierpnia, to świadczenie za wrzesień może otrzyma dopiero w październiku. Ważnie jest jednak, by nie zapomniał o dostarczeniu dokumentu, bo świadczenie w ogóle nie zostanie wypłacone za ten miesiąc.- informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

ZUS musi być też poinformowany o zaniechaniu nauki lub jej przerwaniu

Jeśli student dostarczy dokument z uczelni potwierdzający, że rozpoczyna naukę od października, a jednak tego nie zrobi – wówczas będzie musiał zwrócić przyznane za wrzesień świadczenie. W przypadku, gdy rok akademicki rozpoczyna się w innym miesiącu niż październik, to renta za wrzesień nie będzie przysługiwała. Można ją będzie pobierać od miesiąca w którym zostanie złożony wniosek i zaświadczenie o rozpoczęciu studiów.

Do końca września także uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy otrzymują rentę rodzinną z ZUS, powinni do wniosku o dalszą wypłatę świadczenia dołączyć zaświadczenie, że nadal się uczą.

Osoba pobierająca rentę rodzinną musi też pamiętać, żeby na bieżąco informować ZUS o przerwaniu nauki. Jeżeli tego nie zrobi, to nadpłacone nienależne świadczenie będzie musiała zwrócić potem z odsetkami.

Ile wynosi renta rodzinna?

Renta rodzinna jest wyliczana na podstawie świadczenia zmarłego. Gdy jest do niej uprawniona jedna osoba, wówczas wynosi 85%, jeśli dwie osoby – 90%, z kolei w przypadku trzech osób – maksymalnie 95%.

Wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedna łączna renta rodzinna, którą – w razie konieczności – dzieli się na równe części między uprawnionych.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1703 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39