REPERTUAR Teatru Dramatycznego - grudzień

dodane dnia: 2021-12-02 przez: kul57
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2021-12-01 - 2021-12-31
Z uwagi na remont siedziby Teatru Dramatycznego, spektakle odbywają się w innych lokalizacjach.

NIEDZIELA (5.12)

godz. 19:00 PREMIERA: Za wolność, byś wolnym był
Kino Ton

WTOREK (7.12)

godz. 10:00 Za wolność, byś wolnym był
Kino Ton

ŚRODA (8.12)

godz. 10:00 Za wolność, byś wolnym był
Kino Ton

CZWARTEK (9.12)

godz. 10:00 Za wolność, byś wolnym był
Kino Ton

SOBOTA (11.12)

godz. 19:00 Za wolność, byś wolnym był
Kino Ton

PIĄTEK (17.12)

godz. 19:00 Boeing, boeing
Aula UwB (Świerkowa)

SOBOTA (18.12)

godz. 16:00 Autostrada
Uniwersyteckie Centrum Kultury (Ciołkowskiego)

godz. 19:00 Boeing, boeing
Aula UwB (Świerkowa)

NIEDZIELA (19.12)

godz. 16:00 Autostrada
Uniwersyteckie Centrum Kultury (Ciołkowskiego)

godz. 19:00 Boeing, boeing
Aula UwB (Świerkowa)

CZWARTEK (30.12)

godz. 19:00 Boeing, boeing
Aula UwB (Świerkowa)

PIĄTEK (31.12)

godz. 19:00 Boeing, boeing
Aula UwB (Świerkowa)

O SPEKTAKLACH:

"Za wolność, byś wolny był" - reż. Grzegorz Suski; W związku z czterdziestą rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce Teatr Dramatyczny zaprasza na widowisko sceniczne „Za wolność, byś wolny był”. Zryw „Solidarności” w 1980 roku w Polsce był ostatnim wielkim akcentem walki o wolność, prawa człowieka i samostanowienie w XX wieku. Jednak wielki entuzjazm Polaków został powstrzymany na osiem lat przez wprowadzenie stanu wojennego w 1981 roku.

W naszym widowisku chcemy opowiedzieć, jak do tego doszło. Obok wierszy Stanisława Barańczaka pojawią się w spektaklu inscenizowane piosenki, m.in. „Mury”, „Psalm stojących w kolejce” i „Ballada o Janku Wiśniewskim”. Znaczącą część przedstawienia będą stanowić filmy dokumentalne zrealizowane przez TVP 3 w Białymstoku, w tym wspomnienia członków białostockiej „Solidarności”. Snując efektowną opowieść o czasach sprzed czterdziestu lat, nie zapominamy o współczesności. Teraz wszystko zależy od nas samych, a zwłaszcza od ludzi młodych. Wyzwaniem, które stoi przed każdym z nas, jest pielęgnowanie pamięci o bohaterach tego czasu. W naszym przedstawieniu przywołujemy ich doświadczenia – powstania „Solidarności”, stanu wojennego i odzyskania niepodległości w 1989 roku. To przesłanie przyświeca widowisku „Za wolność, byś wolny był”.

"Boeing, boeing" - reż. Witold Mazurkiewicz; Czy poligamia jest w ogóle możliwa? Tak, jeśli tylko umie się dobrze planować… A Maks jest w tym prawdziwym ekspertem: w swoim notesie skrzętnie zapisuje godziny odlotu i przylotu kolejnych samolotów, bo każda z jego trzech narzeczonych (Jola, Johana i Janet) to stewardessa innych linii lotniczych. Wszystko układa się świetnie, dopóki na horyzoncie nie pojawia się Boeing – samolot szybszy niż inne. Reszty już nietrudno się domyślić – zmiana rozkładu lotów niszczy misternie skonstruowany harmonogram randek. W wybrnięciu z kłopotów pomaga Maksowi przybyły spod Grunwaldu kuzyn Paweł i zaciągająca ze Wschodu pomoc domowa Nadia.

Sztuka francuskiego pisarza Marca Camolettiego „Boeing, Boeing” to wielki przebój światowych scen teatralnych. Zagrana została w przynajmniej 55 krajach; trafiła na West End i Broadway, została laureatką Tony Awards, a w 1991 roku doczekała się 17 500 reali­zacji i została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa w kategorii „najczęściej wystawiana francuska sztuka”. Na polskie sceny sztuka trafiła w 1964 roku, dzięki przekładowi Henryka Roztworowskiego, pod tytułem „Latające narzeczone”. W okresie swej największej popularności, w latach 60.-80. zrealizo­wana została dziesięciokrotnie.

Po długoletniej przerwie powróciła na polskie sceny pod orygi­nalnym tytułem „Boeing, Boeing” za sprawą nowego, świetnego przekładu Bartosza Wierzbięty. Autor tłumaczeń takich kinowych hitów jak „Shrek” czy „Madagaskar” odświeżył przykurzoną nieco farsę Camolettiego, umiejętnie przenosząc najzabawniejsze treści oryginału w polskie realia.

"Autostrada" - reż. Andrzej Mastalerz; Charlie Cox jest po czterdziestce, ma nudną pracę, nieciekawe życie i jak się niespodziewanie okazuje, nieuleczalną chorobę. W dodatku autostopowicz Wally, którego zabiera na autostradzie, oznajmia Charliemu, że jest jego śmiercią i będzie mu o tym nieustannie przypominał. Po tym wszystkim, na środku pustyni, w ogromnym upale, psuje się samochód Charliego i pada komórka. Gorzej być nie może? Bingo! W zrujnowanym hoteliku na środku drogi donikąd, Charlie spotyka kobietę swojego życia, Ślepą Miłość i zazdrosnego mechanika samochodowego. Jego życie zaczyna się zmieniać, ale Wally Śmierć, jego towarzysz podróży nie zamierza tak łatwo się poddać.
„Autostrada“ – pogodna, a momentami bardzo zabawna historia o miłości i śmierci oraz o życiu pełnią życia, nawiązuje do „Siódmej pieczęci“ Bergmana i najlepszych filmów Woody‘ego Allena. Światowa prapremiera sztuki odbyła się w 2003 roku, a jej autor – Michael McKeever – należy do czołówki współczesnych amerykańskich dramatopisarzy. W Polsce, jego „Pocztówki z Europy“, w Och-Teatrze w Warszawie wyreżyserowała Krystyna Janda, „Hotelowe manewry“ reżyserowali: Mirosław Bieliński (Teatr Żeromskiego w Kielcach) i Marcin Sławiński (Teatr Nowy w Zabrzu). W czerwcu 2017 roku, w Teatrze Kwadrat w Warszawie odbyła się polska prapremiera sztuki McKeevera „Otwarcie sezonu“, z Ewą Kasprzyk i Danielem Olbrychskim w głównych rolach.
„Autostrada“ (Running With Scissors) w reżyserii Andrzeja Mastalerza jest polską prapremierą tej sztuki.

1174 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39