Reżysera zastąpią jego bracia? Problematyczna tablica na ścianie miejskiej placówki

2017.02.03 08:09
Miasto rozważa, czy nie zastąpić tablicy upamiętniającej reżysera Dżigę Wiertowa, wiszącej na ścianie Kina Forum, czymś, co honorowałoby jego dwóch braci operatorów.
Reżysera zastąpią jego bracia? Problematyczna tablica na ścianie miejskiej placówki
Fot: MN
Tablica honorująca Dżigę Wiertowa wisi na ścienie kina Forum

Dżiga Wiertow - albo Denis Kaufman, bo tak brzmi jego prawdziwe nazwisko - to pochodzący z Białegostoku scenarzysta, reżyser filmowy, twórca idei kroniki filmowej, jeden z najwybitniejszych dokumentalistów w dziejach kina.

W 2009 r. na ścianie białostockiego kina Forum pojawiła się tablica upamiętniająca wybitnego twórcę, autorstwa Jerzego Grygorczuka.

- Dzisiaj chcemy podkreślić, jak ważna jest to osoba dla naszego miasta – mówił podczas odsłonięcia tablicy Aleksander Sosna, ówczesny wiceprezydent miasta. 

Oceniła go historia

Tajemnicą nie jest jednak, że Dżiga Wiertow był też całe życie oddany ideom komunizmu, a część jego filmów była propagandowa. Nie podoba się to radnym PiS, którzy pod koniec poprzedniego roku wyszli z wnioskiem, że pamiątkową tablicę ze ściany kina należy usunąć.

- Zaangażowanie Kaufmana-Wiertowa w zbrodnie komunistyczne jest ewidentne. Honorowanie go tablicą pamiątkową przyjmuję ze zdziwieniem i żalem. W związku z tym zwracam się z apelem o usunięcie tablicy honorującej D. Kaufmana z obiektu należącego do naszego miasta – pisali w interpelacji do prezydenta radni PiS Krzysztof Stawnicki i Tomasz Madras.

W odpowiedzi na ten apel władze miasta wysłały do Instytutu Pamięci Narodowej wniosek o ocenę tablicy w świetle ustawy dekomunizacyjnej. Odpowiedź przyszła w tym tygodniu.

- Ocena IPN-u jest dość miażdżąca – przyznaje prezydent Tadeusz Truskolaski. - Podkreśla się fakt, że ta osoba była dobrym artystą, ale swojej sztuki używała do propagowania idei komunizmu, w którą wierzyła. W związku z tym daje nam to obowiązek analizy prawnej, jak teraz postąpić. Musimy sprawdzić, czy mamy prawa autorskie, które pozwalałby nam zdjąć tablicę. W ciągu dwóch miesięcy podejmiemy decyzję, czy ją zdejmiemy.

Problemem mógłby być fakt, że w ubiegłym roku zmieniono elewację całego budynku Białostockiego Ośrodka Kultury, a tablica nie została zdjęta na czas remontu. Gdyby teraz ją zdjęto zostałaby po niej wielka dziura.

Bracia za brata

Jednak już w 2009 r. był pomysł, żeby oprócz Dżigi Wiertowa, upamiętnić tam również dwóch jego braci - operatorów Borisa i Michaiła, którzy nie angażowali się w działalność propagandową, a byli cenieni za swoją pracę. Boris otrzymał nawet Oscara i Złoty Glob za "Na nabrzeżach". Poświęcona im tablica mogłaby zastąpić obecną upamiętniającą ich brata.

- Jeśli będzie taki pomysł i mieszkańcy zgłoszą do nas, to go rozważymy. On jest o tyle godny rozważenia, że ścianę będzie trudno przywrócić do pierwotnego stanu, a miejsce na tablicę będzie. Możemy otworzyć dyskusję społeczną na ten temat - mówi prezydent Truskolaski.

Warto przypomnieć, że przy skrzyżowaniu ul. Legionowej i Skłodowskiej-Curie stoi również od 2011 r. instalacja "Ja-kinooko" odwołująca się do twórczości Dżigi Wiertowa. Jej autorką jest Aleksandra Czerniawska.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1043 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39