"Rodzina 500 plus" - będą zmiany w programie

2017.07.12 14:02
Rząd wprowadził kilka zmian dotyczących świadczeń rodzinnych. Dotyczy to m.in. programu "Rodzina 500 plus".
"Rodzina 500 plus"  - będą zmiany w programie
Fot: pixabay.com

Niedawno w sejmie odbyła się dość burzliwa debata dotycząca świadczeń rodzinnych. Opozycja wytykała błędy programu "Rodzina 500 plus". Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska stwierdziła jednak, że funkcjonuje on jeszcze bardzo krótko, więc nie powinno się go krytykować, a jedynie wprowadzać poprawki, jeśli takie są konieczne.

W piątek (7.07) przyjęto ustawę, która jest analizą systemów wsparcia rodzin, jaką przeprowadził resort. Wprowadza ona za zadanie "redukcję niepożądanych zjawisk, które się pojawiły podczas pierwszego roku realizacji programu 500 plus, które nie mają charakteru masowego, ale jednak występowały, a więc np. dopasowywanie do dochodu do kryterium uprawniającego do świadczenia na pierwsze dziecko, niezgodne ze stanem faktycznym deklarowanie samotnego wychowywania dziecka".

Okazuje się bowiem, że rodzic często rozwiązywał umowę i podpisywał kolejną, która pozwalała mu spełnić wymagania finansowe, by dostać wsparcie. W takich przypadkach przez 3 miesiące nie będzie otrzymywał świadczenia. Również często rodzice pozostający w nieformalnych związkach podawali, że wychowują dziecko samotnie. Teraz ma to być bardziej weryfikowane. W przypadku, gdy rodzic jest samotny, powinien dołączyć do wniosku wyrok zasądzający alimenty bądź dokument informujący o śmierci drugiego z rodziców.

Postanowiono też ujednolicić termin składania wniosków o świadczenia rodzinne, wychowawcze i te z funduszu alimentacyjnego. Dokumenty będą przyjmowane od 1 sierpnia.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1251 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39