Rogatki w Zaściankach i nowe przystanki kolejowe w powiecie. Tego chce Polska 2050

2021.05.10 15:31
W poniedziałek (10.05) lider Polski 2050 na Podlasiu Łukasz Nazarko wraz z partnerką na rzecz Samorządu Otwartego Katarzyną Todorczuk skierowali pismo do PKP. Chcą, żeby zarząd przyspieszył realizację budowy nowych przystanków lub modernizację istniejących.
Rogatki w Zaściankach i nowe przystanki kolejowe w powiecie. Tego chce Polska 2050
Fot: Polska 2050 Podlaskie

9 lokalizacji do realizacji

W 2020 r. Ministerstwo Infrastruktury uruchomiło kolejowy program przystankowy na lata 2020-2025.

- Na linii kolejowej nr 37 Białystok-Zubki Białostockie znalazło się 9 takich lokalizacji do realizacji: jako budowa przystanku lub ich modernizacja. My jako Polska 2050 Szymona Hołowni zwracamy się do PKP i PLK o przyspieszenie budowy - informuje Katarzyna Todorczuk, która niespełna miesiąc temu dołączyła do Polski 2050 jako tzw. partnerka na rzecz Samorządu Otwartego.

Dotyczy to przystanków: Białystok Antoniuk, Białystok Pieczurki, Zaścianki, Sobolewo, Kuriany, Zajezierce, Żednia, Sokole Białostockie i Waliły.

- Te lokalizacje o które wnioskujemy zgłosili sami mieszkańcy w konsultacjach społecznych ogłoszonych przez ministerstwo. Budowa przystanków poprawi atrakcyjność realizowanych już połączeń, ale także dostępność dla mieszkańców miasta Białystok, a także okolicznych mieszkańców powiatu białostockiego, szczególnie gmin: Supraśl, Zabłudów i Gródek - tłumaczy Todorczuk.

Przejazd w Zaściankach

Podlaskim działaczom Polski 2050 zależy również na zabezpieczeniu przejazdu kolejowego w Zaściankach.

- Zwracamy się także z drugą prośbą do PKP o zabezpieczenie przejazdu, postawienie tutaj automatycznej sygnalizacji samoczynnej wraz z rogatkami - podkreśla Katarzyna Todorczuk. - Jest to bardzo ruchliwy teren, zbiega się tutaj droga krajowa nr 65 z obwodnicą miasta tzw. Trasą Generalską. Podniesie to bezpieczeństwo i usprawni komunikację drogową i kolejową. Liczymy na to, ze zarząd PKP przychyli się do naszej prośby i wkrótce ją zrealizuje - dodaje.

Natomiast Łukasz Nazarko zapewnia, że jako Polska 2050 Podlaskie będą dalej postulować o rozwój infrastruktury kolejowej w naszym regionie.

- Jest tutaj wiele elementów do poprawy, zarówno jeżeli chodzi o infrastrukturę, jak i gęstość siatki połączeń. Podlaskie posiada najmniejszą sieć torów kolejowych w Polsce i jak żaden inny region doświadczony jest wykluczeniem komunikacyjnym. Polska 2050 miesiąc temu przedstawiła strategię rozwoju i dojścia do neutralności klimatycznej naszego kraju, gdzie bardzo mocnym punktem jest rozwój kolei w Polsce - podsumowuje Łukasz Nazarko.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

615 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39