Rosnący trend. Młodzi rodzice coraz częściej nie płacą na dzieci

2021.06.29 19:01
Alimenty to obowiązek każdego rodzica, który nie pozostaje w związku z drugą osobą. Jednak nie każdy wypełnia to zobowiązanie, a dług z czasem rośnie. W Podlaskiem alimenciarze nie zapłacili na dzieci ponad 362 mln zł.
Rosnący trend. Młodzi rodzice coraz częściej nie płacą na dzieci
Fot: Pixabay

Wakacje to wyczekiwany czas wśród dzieci. Jednak, ze względów finansowych, nie wszystkie będą mogły wyjechać na wymarzoną wycieczkę czy obóz. Jedną z przyczyn jest fakt, że wiele z nich nie otrzymuje należnych alimentów. W Polsce z ich płaceniem zalega 300 tys. rodziców, którzy na koniec maja mieli do oddania z tego tytułu aż 13 mld zł.

Większy dług, ale mniej dłużników

Krajowy Rejestr Długów (KRD) jako biuro informacji gospodarczej od lat gromadzi dane o długach, w tym alimentacyjnych. Wraz z końcem maja kwota zgłoszona w tej kategorii przekroczyła 13 mld zł, co stanowi ponad pół miliarda zł więcej, niż rok wcześniej.

Średni dług jednego alimenciarza to ok. 43,7 tys. zł, ale to statystyczny dłużnik z Lubelszczyzny musi uregulować zobowiązanie powyżej tej średniej krajowej, bo prawie 48 tys. zł. Najwięcej dłużników alimentacyjnych mieszka w województwie śląskim (38,8 tys.).
Najgorzej jest z płatnościami na Mazowszu, gdzie kwota zaległych alimentów sięga 1,7 mld zł.

Najmniejsze zaległości alimentacyjne mają natomiast mieszkańcy województw: opolskiego (329 mln zł), lubuskiego (345 mln zł) oraz podlaskiego (362 mln zł).

Większość alimenciarzy zalega z płatnościami nie tylko na dzieci. Aż 60 proc. z nich to dłużnicy-recydywiści, którzy nie płacą także innych zobowiązań.

Młodsi rodzice nie płacą

W lutym liczba dłużników alimentacyjnych spadła poniżej 300 tys., a obecnie wynosi już 299,3 tys. Za zjawisko ubywania dłużników odpowiadają głównie trzy najstarsze grupy wiekowe dłużników – od 46 lat w górę.

Jak przekazuje KRD, drastycznie przyrasta natomiast liczba młodych alimenciarzy, poniżej 25 lat. W ciągu roku przybyło ich 40 proc., a równie szybko rosną także ich zaległości. W skali roku kwota ich długu notowanego w KRD wzrosła o 66 proc. Pomimo że młodzi stanowią najmniejszą grupę wśród alimenciarzy, bo tylko 0,5 proc., to jednak ich udział w łącznych zaległościach jest już znacznie wyższy i sięga 14 proc. całego zadłużenia w Polsce.

Odmrożenie gospodarki i obserwowany w ostatnim czasie wzrost zapotrzebowania na pracowników może przynieść poprawę sytuacji finansowej dłużników. Przedsiębiorcy zatrudniający alimenciarzy powinni pamiętać, że pomaganie im w ukrywaniu dochodów jest karane grzywną. Taka przysługa może kosztować pracodawcę nawet 45 tys. zł.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

847 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39