Rozdano fundusze z PFRON-u i zwiększono środki dla wsi. Radni zdecydowali

2021.05.31 18:34
W poniedziałek (31.05) na sesji Sejmiku Radnych Województwa Podlaskiego przyznano 785 tys. zł z na zrealizowanie projektów biorących udział w kolejnej edycji Programu odnowy wsi. Ponadto rozdano środki Z PFRON-u, dzięki czemu trzy podlaskie placówki zostaną przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Rozdano fundusze z PFRON-u i zwiększono środki dla wsi. Radni zdecydowali
Fot: Malwina Witkowska

Projekty realizowane na obszarach wiejskich

785 tys. zł z budżetu województwa pozwoli zrealizować projekty niemal 60 podlaskich samorządów z 70 biorących udział w kolejnej edycji Programu odnowy wsi - Kreatywna wieś. Początkowo zakładany budżet w wysokości 600 tys. zł pozwalał na dofinansowanie 42 z nich, jednak decyzja radnych o zwiększeniu budżetu konkursu o 185 tys. zł sprawi, że realizacji doczeka się o 16 projektów więcej.

– Program odnowy wsi, co prawda obejmuje "drobniejsze" działania, ale bardzo potrzebne lokalnym społecznościom - stwierdził wicemarszałek Stanisław Derehajło.

Maksymalna kwota dofinansowania projektu to 15 tys. zł.

- Złożone projekty to już nie tylko realizacja takich podstawowych potrzeb, ale działania planowane z myślą o integracji i aktywizacji społeczności wiejskiej. Przekrój pomysłów tych samorządów pokazuje, że wieś przeszła gruntowną metamorfozę i stała się dobrym miejscem do życia – dodał wicemarszałek.

Na co można przeznaczyć środki? M.in. na zakup strojów ludowych, przeprowadzenie drobnych remontów, modernizacji czy doposażenie obiektów rekreacyjnych.

Przystosowanie budynków do potrzeb osób z niepełnosprawnościami

Ponadto, radni zdecydowali o przyznaniu trzem placówkom środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Dzięki funduszom, budynki zostaną przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Są nimi:

- Internat przy ul. Stacha Konwy 13 w Łomży - na remont i rozbudowę ze środków PFRON przeznaczono prawie 330 tys. zł. Dzięki nim budynek zostanie dostosowany do potrzeb młodzieży z niepełnosprawnością ruchową i intelektualną;

- Szkoła Podstawowa Specjalna nr 17 w Białymstoku - miasto Białystok na ten cel otrzyma dotację w wysokości 300 tys. zł. Zostanie tam utworzona sala gimnastyczna, która pozwoli m.in. na wsparcie niepełnosprawnych uczniów przez wprowadzenie nowych zajęć sportowych i terapeutyczno-rehabilitacyjnych, a także umożliwi maksymalne wykorzystanie posiadanego sprzętu. W ramach inwestycji zostanie wybudowana winda, co zwiększy dostępność budynku dla osób z niepełnosprawnościami;

- Nowy Dom Pomocy Społecznej w Suwałkach - radni przyznali 270 tys. zł dla Caritas Diecezji Ełckiej na dofinansowanie adaptacji budynku w Suwałkach. Powstanie w nim Dom Pomocy Społecznej. By tak się stało: budynek wymaga gruntownego remontu i przystosowania do nowej funkcji. Docelowo będzie tam 80 miejsc pobytu.

Pieniądze z PFRON zarządzane przez Samorząd Województwa Podlaskiego są w głównej mierze przeznaczone na dofinansowanie kosztów tworzenia i działania zakładów aktywności zawodowej oraz dofinansowanie robót budowlanych w obiektach służących rehabilitacji.

Łączna kwota dotacji z PFRON to blisko 900 tys. zł.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1402 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39