Rozdano kolejne miliony. Na jakie inwestycje?

2023.03.31 16:46
W piątek (31.03) na posiedzeniu zarządu województwa podlaskiego podjęto decyzję o przyznaniu 8,3 mln zł 9 gminom, 6,4 mln zł na 3 biogazownie i elektrownię oraz dotacji w wysokości 160 tys. zł dla organizacji pożytku publicznego.
Rozdano kolejne miliony. Na jakie inwestycje?
Fot: Pixabay
Dofinansowanie otrzymają 3 biogazownie

8,3 mln zł na e-usługi

Mieszkańcy dziewięciu gmin: Płaskiej, Kuźnicy, Augustowa, Dobrzyniewa Dużego, Sokółki, Czyż, Sejn, Suchowoli i Dąbrowy Białostockiej będą mogli wkrótce załatwić wiele spraw online, a to dzięki dotacji w wysokości 8,3 mln zł.

Na przykład mieszkańcy Dąbrowy Białostockiej będą mogli online opłacać faktury, sprawdzać stan licznika czy zawierać umowy o dostawę mediów z Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

Sokółczanie poprzez portal mieszkańca będą mieli możliwość składania wniosków, uzyskiwania zaświadczeń czy wnoszenia stosownych opłat w Urzędzie Miejskim. Z kolei w Dobrzyniewie Dużym e-usługi zostaną wprowadzone głównie do obsługi podatków i opłat lokalnych, takich jak podatki od nieruchomości, rolne czy leśne.

3 biogazowanie i elektrownia słoneczna

Zarząd województwa przyznał dofinansowanie w wysokości 6,4 mln zł na biogazowanie i elektrownię słoneczną. Elektrownię wybuduje spółka Suwalskie Kopalnie Surowców Mineralnych. Znajdzie się ona na terenie miejscowości Kuków (gmina Suwałki). Instalacja fotowoltaiczna o mocy 2 MW, podłączona będzie do elektroenergetycznej sieci średniego napięcia. Instalacja będzie wytwarzać energię w całości na sprzedaż. Dotacja z funduszy europejskich na tą inwestycję wyniesie ponad 3 mln zł.

Z kolei na terenach wiejskich zostaną kupione i zamontowane kontenerowe mikrobiogazownie rolnicze. Jedna z nich zostanie wykorzystana w gospodarstwie rolnym w Osowcu (gmina Goniądz), druga – w miejscowości Kramkówka Duża (również gmina Goniądz), a trzecia w Kuligach (gmina Rajgród).

W procesie fermentacji używana będzie wyłącznie gnojowica krów mlecznych hodowanych w tych gospodarstwach. Część wytwarzanej energii elektrycznej oraz cała energia cieplna będą zużywane w gospodarstwach rolnych w pełni zaspokajając ich potrzeby, a ponad połowa wytworzonej energii elektrycznej będzie wprowadzana do sieci elektroenergetycznej. Dofinansowanie tych trzech inwestycji przekroczy 3,3 mln zł.

160 tys. zł dla organizacji pożytku publicznego

Kolejne dofinansowanie otrzyma 10 projektów, które dotyczą działań proekologicznych, ochrony zwierząt czy ochrony dziedzictwa przyrodniczego. Łącznie do organizacji pożytku publicznego popłynie 160 tys. zł.

Wybrane projekty rekomendowała do dofinansowania specjalna komisja, w skład której weszli m.in. przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Wśród przedsięwzięć, które uzyskały pozytywną ocenę komisji znalazły się m.in.: ochrona miejsc rozrodu płazów w Suwalskim Parku Krajobrazowym, projekt związany z monitoringiem oraz inwentaryzacją nietoperzy w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej czy akcja związana z segregacją śmieci.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

986 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39