Otwarcie wystawy „Zioła w kulturze ludowej"

dodane dnia: 2025-07-16 przez: impbo
Termin imprezy: 2025-07-20
„Zioła w kulturze ludowej”, czyli nowa wystawa stała w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Zapraszamy na otwarcie! Niedziela, 20 lipca, godz. 13.00, zagroda z Dąbrowy Moczydeł. Ekspozycja została zaaranżowana w zabytkowym spichlerzu z Mierzwina Dużego. W trakcie wernisażu przed spichlerzem odbywać się będą warsztaty robienia maceratów ziołowych, wykonywania kosmetyków naturalnych, pogadanka o zbieraniu ziół i oraz degustacja napojów ziołowych. Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona, dlatego obowiązują zapisy (edukacja.folklor@pmkl.pl; 509 336 816). Zapisywać się można do piątku 18 lipca, do godz. 14.00. Cena: 20 zł/os.

Siła drzemiąca w ziołach to ich właściwości lecznicze, aromat i smak. Mamy je w zasięgu ręki, ale żeby w pełni wykorzystać zalety roślin zielarskich, potrzebna jest wiedza. Wystawa o ziołach może być świetnym wstępem do dalszego, szczegółowego zgłębiania tej wiedzy.

Każdy dobrze wie, że tradycyjna podlaska kuchnia, to kuchnia ziołami pachnąca: rozmarynem i tymiankiem, chętnie dodawanymi do mięs, miętą, z której można przyrządzać nie tylko orzeźwiający napar, ale też aromatyczne desery i sosy, lubczykiem – znakomitą przyprawą do zup. Warto się przekonać, jak (dodawane umiejętnie) wzbogacają smak i zapach potraw czy nalewek o działaniu leczniczym.
Zioła, stosowane od wieków w medycynie ludowej, mogą złagodzić wiele dolegliwości. Nasze prababki do leczenia problemów z żołądkiem używały piołunu.

Choroby skóry leczyły okładami z rumianku. Rany przemywały naparem z pokrzywy.
Nic dziwnego, że przy tylu zaletach, zioła stały się ważnym elementem ludowej tradycji. Nasi przodkowie przypisywali im magiczną moc. Stały się częścią obrzędowości. Rośliny, poświęcone przez księdza w czasie Oktawy Bożego Ciała albo Święta Matki Boskiej Zielnej, miały chronić dom przed uderzeniem pioruna, zboże przed żarłocznością gryzoni, zwierzęta domowe i uprawy – przed złymi mocami.

O tym wszystkim opowiada wystawa, której autorami są Dorota Kulesza i Damian
Czurak z Działu Edukacji i Folkloru. Na półkach stoją w słojach suszone zioła, kilkadziesiąt gatunków. Przy każdym ze słojów – kolorowa fotografia rosnącej rośliny i opis: zastosowanie w przyprawianiu potraw i leczeniu schorzeń, dawne wierzenia o właściwościach magicznych. Uzupełnieniem są plansze z informacjami o charakterze ogólnym – o historii zielarstwa, sposobach zbierania, konserwacji i przechowywania ziół oraz medycynie ludowej.  
 
Harmonogram
13:00–16:30 Otwarcie wystawy w Spichlerzu z Mierzwina Dużego
13:30–14:30 Warsztat „Maceraty ziołowe”
Czym jest macerat, jak go zrobić na ciepło oraz w podwójnej maceracji, przygotowanie własnego maceratu! (max 20 os.) cena 20 zł
14:45–15:15 ”Ziołowe opowieści”
Które zioła warto zbierać właśnie teraz? Jak wykorzystać je w domowej pielęgnacji i jak działają na skórę?
15:30–16:30 Warsztat „Naturalna pomadka do ust”
Tworzenie prostej, ziołowej pomadki z wykorzystaniem przygotowanych wcześniej maceratów. (max 20 os.) cena 20 zł
13:30–16:00 Atrakcje dla dzieci

Przez cały czas trwania wernisażu - degustacja orzeźwiających napojów ziołowych i sprzedaż wyrobów KGW Świsłoczanki.

Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39