Rozwiane dmuchawce jak ludzkie losy. Mural na Węglowej

2013.09.30 00:00
Mural na ścianie magazynu nr 5 przy ulicy Węglowej upamiętnia deportacje w głąb ZSRR. Wykonał go Jerzy Muszyński, który wygrał konkurs na projekt graffiti.
Rozwiane dmuchawce jak ludzkie losy. Mural na Węglowej
Fot: Anna Dycha
Praca nad muralem

Praca powstawała przez kilka ostatnich dni w ramach festiwalu Inny Wymiar/Wschód Kultury. Utrzymana jest w kolorze czerni z elementami bieli i szarości.

Jerzy Muszyński przyjął symboliczne ujęcie tematu. W czarnym tunelu giną tory kolejowe. Uwagę przykuwają reflektory, a dmuchawce rozwiewa pędzący pociąg.

Autor wyjaśnia, że wizualną impresję wspomnienia minionych wydarzeń buduje z motywu rozwianych dmuchawców będących aluzją do ludzkich losów. Jednocześnie ma nadzieję, że praca będzie pobudką do refleksji nad wartością relacji międzyludzkich tu i teraz.

Mural został zrealizowany w miejscu, gdzie w ciągu najbliższych lat powstanie Muzeum Pamięci Sybiru. Jest też jednym z elementów projektu "Wyrwa pamięci" adresowanego do młodych osób. W jego ramach odbywają się m.in. działania streetartowe, fotograficzne i warsztaty interdyscyplinarne. Patronujemy projektowi.

Więcej: Wyrwa w pamięci

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl
1968 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39