Rozwój elektryczności bez kapitalizmu. Wykład z oprowadzaniem "Duby smalone"

2023.07.06 08:50
W ramach wystawy "Duby smalone" w Galerii Arsenał Elektrownia w Białymstoku, w najbliższym czasie odbędą się wykłady z oprowadzaniem. Będą one nawiązywać do tematyki podejmowanej w ekspozycji.
Rozwój elektryczności bez kapitalizmu. Wykład z oprowadzaniem "Duby smalone"
Fot: Daria Lickiewicz
Wernisaż "Duby smalone"

Galeria Arsenał Elektrownia w Białymstoku organizuje cykl wykładów z oprowadzaniem w związku z najnowsza wystawą "Duby smalone". Najbliższym (w sobotę, 8 lipca) będzie "Wokół alternatywnej historii elektryfikacji poza obiegiem kapitalistycznym", a prowadzić go będzie Katarzyna Czeczot.

Katarzyna Czeczot to kulturoznawczyni i profesorka Instytutu Badań Literackich PAN. Na spotkaniu zaprezentuje swoje analizy dotyczące alternatywnej historii elektryfikacji. Skupi się na tym, jak rozwój elektryczności mógłby wyglądać, gdyby toczył się poza ramami kapitalizmu. Będzie przywoływać wybrane fakty z historii elektryczności, podkreślając jej pierwotną naturę jako fascynującą siłę natury, która stawia opór próbom komercjalizacji.

Warto zaznaczyć, że Katarzyna Czeczot jest autorką książki "Ofelizm. Romantyczne zawłaszczenia, feministyczne interwencje" z 2016 roku i cieszy się uznaniem jako badaczka i ekspertka w dziedzinie kultury.

Kolejnym jest wykład "Wokół zwrotu ku ziemi w polskiej sztuce współczesnej", który poprowadzi Ewa Tatar. Ewa Tatar jest badaczką sztuki, kuratorką wystaw oraz aktywistką praw człowieka zamieszkującą na podlaskich bagnach. W ramach spotkania będzie się zastanawiać, czym może być powrót do ziemi i zwrot ku naturze w polskiej sztuce.

Ostatnie spotkanie - "Wokół mazurków w kontekście relacji między pracą, tańcem i rytmem" prowadzi Matthew Post z Post Brothers. Jest on edukatorem i kuratorem wystaw. Podejmie temat tańca mazurka w kontekście powrotu do swoich ludowych korzeni.

Seria wykładów związanych z wystawą "Duby smalone" w Galerii Arsenał Elektrownia w Białymstoku to okazja do poszerzenia wiedzy na tematy związane z zagadnieniami z ekspozycji. Pomoże zapoznać się z różnymi perspektywami kulturowymi, socjologicznymi i historycznymi.

Dla przypomnienia, wystawę "Duby smalone" można oglądać w Galerii Arsenał Elektrownia w Białymstoku do 3 września. W ramach ekspozycji proponowanych jest wiele wydarzeń towarzyszących, jak chociażby ambient Projektu New Hope.

Więcej informacji: Wystawa "Duby smalone"

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1483 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39