RPO Marcin Wiącek odznaczył Fundację "Hospicjum Proroka Eliasza"

2022.01.22 12:12
21 stycznia na terenie budowy hospicjum wiejskiego w Makówce, Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek wyróżnił zespół Fundacji "Hospicjum Proroka Eliasza" Odznaką Honorową RPO "Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka".
RPO Marcin Wiącek odznaczył Fundację "Hospicjum Proroka Eliasza"
Fot: mat. prasowe

Fundacja walczy z wykluczeniem medycznym mieszkańców wsi, prowadząc na wschodnim Podlasiu Hospicjum domowe, które pomaga osobom starszym i nieuleczalnie chorym zachować godność w ostatnich chwilach życia. Budowane przez Fundację stacjonarne hospicjum w Makówce w gminie Narew zapewni całodobową opiekę dla około 50 osób. Będzie to pierwsze hospicjum wiejskie w województwie podlaskim.

Fundacja stara się dotrzeć do tych, którzy z powodu biedy, odległości i samotności nie są w
stanie skorzystać z opieki paliatywnej oferowanej przez publiczny system opieki zdrowotnej.

– Powiedzmy szczerze: tereny wiejskie są w dużej mierze zapomniane i opuszczone przez nasz system opieki zdrowotnej i społecznej, który niemal wyłącznie koncentruje się na miastach. Tymczasem ponad 90 procent naszego kraju stanowią tereny wiejskie. I to właśnie tu występują największe potrzeby, tu rozgrywają się niejednokrotnie najbardziej przejmujące dramaty, jeśli chodzi o życie w starości, w chorobie, czy w biedzie. Barierą są odległości, finanse, często samotność. Dlatego działania podejmowane przez fundację na tym obszarze są szczególnie ważne, urastają do rangi symbolu i są inspiracją dla innych – tymi słowami RPO Marcin Wiącek przedstawił wagę działalności, jaką od 2009 roku prowadzi fundacja.

Obecnie fundacja opiekuje się w warunkach domowych ponad 40 nieuleczalnie chorymi osobami. W przyszłości zakres jej działalności ma jednak ulec istotnemu rozszerzeniu za sprawą wznoszonego w Makówce pod Narwią nowoczesnego hospicjum stacjonarnego. To właśnie na terenie budowanego hospicjum, ucieleśniającego dorobek Fundacji, odbyło się uroczyste nadanie odznaki zespołowi Fundacji przez rzecznika.

– Z całych sił powinniśmy wspierać to pionierskie przedsięwzięcie. Będę apelował o to do wszystkich. Jestem bowiem przekonany, że jest to misja, która ma szanse nie tylko poprawić sytuację miejscowej ludności, ale być może również zmienić myślenie o życiu i potrzebach wsi, poruszyć opinię publiczną. Spowodować, że priorytety w kierowaniu środków na opiekę zdrowotną, w tym zwłaszcza opiekę hospicyjną, ulegną w naszym kraju zmianie – mówił Marcin Wiącek na placu budowy w Makówce.

Działalność fundacji jest w znacznym stopniu finansowana społecznie – można ją wesprzeć za pośrednictwem jej strony internetowej.

Odznaka Honorowa RPO "Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka" nadawana jest przez Rzecznika od 2009 r. za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony praw człowieka. Otrzymać je mogą zarówno obywatele RP, jak i obcokrajowcy, a także organizacje i instytucje. Do odznaczonych należą m.in. rosyjskie stowarzyszenie "Memoriał", Jerzy Owsiak i stowarzyszenie "Caritas Polska". Wyróżnienie nadane Fundacji jest pierwszą odznaką wręczoną przez urzędującego rzecznika Marcina Wiącka.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1457 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39