Rusza nowy sezon planszówek w Książnicy Podlaskiej

2022.10.06 11:54
Gry planszowe to coraz bardziej popularny sposób na spędzanie wolnego czasu. Najczęściej wyciągamy je, gdy odwiedzają nas znajomi. W Książnicy Podlaskiej już od poniedziałku (10.10) rusza nowy sezon "Planszówek Johnny'ego i Mateusza", czyli spotkań pełnych dobrej zabawy.
Rusza nowy sezon planszówek w Książnicy Podlaskiej
Fot: Fundacja Grający Białystok

Ciekawa forma spędzania czasu

"Planszówki Johnny'ego i Mateusza" to największe w Białymstoku spotkania z grami planszowymi. Za każdym razem organizatorzy dają możliwość zagrania w różne, ciekawe planszówki. Są to gry strategiczne, imprezowe, kooperacyjne, klasyki i gry niszowe. Oprócz tego dostępne są także nowości.

Co jest takiego fascynującego w grach planszowych? Jak mówi Johnny - jeden z organizatorów "Wszystko!".

- Ilość gatunków gier planszowych, a co z tego wynika - liczba tytułów pojawiających się rokrocznie na światowym rynku powoduje, że każdy znajdzie coś dla siebie. Chcesz pogłówkować przy dłuższej strategii przez kilka dobrych godzin? Nie ma problemu. Masz ochotę trochę szybciej potargować się o materiały niczym na rynku, budując swoją osadę? Proszę bardzo. A może chcesz zagrać w grę imprezową z prostymi zasadami i szybką, kilkuminutową rozgrywką? Takich tytułów też jest cała masa. Wisienką na torcie jest przeniesienie doświadczenia escape room-ów na stół za pomocą gry planszowej i kartami z zagadkami - zachęca Johnny.

Jak przekonuje Johnny tematów gier, światów w które nas przenoszą, a także formuł rozgrywki jest cała masa. To jest właśnie to co najbardziej fascynuje w planszówkach. Możliwość wyboru niesamowitej przygody w zależności od tego co nas interesuje, ile mamy czasu, a też jak bardzo chcemy wytężać nasze szare komórki.

Spotkania są dedykowane właściwie wszystkim zainteresowanym. Wystarczy dobry nastrój i chęć udziału w grach.

- Spotkania są skierowane zarówno dla początkujących jak i starych wyjadaczy planszówkowych. Jeżeli chcesz postawić pierwsze kroki w świecie gier planszowych to jest to miejsce dla Ciebie. Nie trzeba mieć ekipy, z którą się przyjdzie, nie trzeba mieć doświadczenia z niezliczoną liczbą gier. Wystarczy zapał do grania, chęć do spędzania czasu w ten sposób - mówi Johnny.

Jeśli zaś ktoś jest graczem z bagażem doświadczenia i brakuje mu towarzyszy do ulubionego tytułu lub chciałby zagrać w coś konkretnego z kolekcji ponad 130 pozycji, to również się tu doskonale odnajdzie.

- Ekipa organizatorów jest od tego, aby pomóc się odnaleźć i nakierować na właściwie tory.
Warto wspomnieć, że aby korzystać z gier planszowych trzeba być osobą potrafiącą czytać, liczyć, myśleć perspektywicznie. Co wbrew obiegowemu stereotypowi mówi, że gry planszowe dziś są jak najbardziej kierowane w stronę starszego odbiorcy, a nie do najmłodszych pociech - dodaje Johnny.

Co można zyskać dzięki grom?

- Terry Pratchett kiedyś powiedział: "Naprawdę wolni jesteśmy tylko w swoich snach, za wszystko inne należy nam się wynagrodzenie". Gry pozwalają uczestniczyć Ci w wybranym samemu śnie, którym w dodatku możesz kierować. Dają niesamowitą podróż wyobraźni. Konsekwentnie i cały czas powtarzam, że ważniejsza jest droga jaką wspólnie przechodzimy przy stole, a nie cel gry, jakim jest zwycięstwo. To, może być miłym dodatkiem do rozgrywki. Przede wszystkim wspólne spędzenie czasu w miłej atmosferze, dobrze się bawiąc, przeżywając przeróżne przygody, no i coś co mieliśmy raz mniej, a raz bardziej utrudnione przez ostatnie dwa lata - kontakt bezpośredni z drugim człowiekiem. Są to nagrody, których nigdzie indziej nie dostaniemy - przekonuje Johnny.

Istnieją także twarde wskaźniki, które rozwijają gry planszowe. Można tutaj wymienić ich wiele: nabywanie kompetencji społecznych, rozwijanie myślenia perspektywicznego (dedukcji, indukcji), ćwiczenie pamięci, w przypadku osób starszych - przeciwdziałanie demencji, a w przypadku każdej grupy wiekowej - również zdrowe dotlenienie mózgu spowodowane śmiechem.

Nowy sezon, nowe wyzwania

"Planszówki Johnny'ego i Mateusza" odbywały się w sezonie 2021/2022.

- Poprzedni sezon w jednym zdaniu to duże, pozytywne zaskoczenie. Już wyjaśniam dlaczego. Po pierwsze: utrzymująca się spora frekwencja na naszych spotkaniach. Ten rok kalendarzowy przywitał nas nowymi obostrzeniami medycznymi, a sezon był już w pełni rozpędzony. To nie wystraszyło naszych Planszówkowiczy przed stawianiem się osobiście w Książnicy, oczywiście w zgodzie z wszelkimi normami sanitarnymi przed nami wtedy postawionymi. Tragiczne wydarzenia agresji na Ukrainę również nie zamknęły ludzi w domach. Nas zmotywowało do zorganizowania przestrzeni podczas naszych spotkań dla ludzi nie mówiących po polsku, a chcących grać - podsumowuje Johnny.

Johnny przyznaje, że kolejnym zaskoczeniem byli młodsi gracze odwiedzający spotkania wraz ze swoimi rodzicami, sięgającymi po całkiem inne tytuły. Widać także, że kultura grania funkcjonuje w niejednym domu białostoczan.

- To wszystko nas bardzo budowało i daje energię, aby wejść w następny sezon.

Co czeka na planszówkowiczów w sezonie 2022/2023?

- Warto wspomnieć, że chcemy na start dać moc atrakcji. W najbliższy poniedziałek odwiedzi nas gracz będący z nami od początku, czyli Mieszko Minkiewicz, który w trakcie wieczoru będzie miał chwilę, żeby ze sceny pokazać swoje stand-upowe oblicze. Wraz z Koku Sushi i White Bear Coffee przygotowaliśmy specjalny konkurs, w którym będziecie mogli podjąć pałeczki, aby sprawdzić na ile sprawnie jesteście w stanie obcować z grami nie brudząc ich i siebie. Zachęcamy także do sprawdzania naszej grupy "Planszówki Johnny'ego i Mateusza - Gry Planszowe Białystok" oraz fanpage Fundacji Grający Białystok - dodaje Johnny.

Spotkania ruszają w poniedziałek (10.10), o godz. 18:00 w głównej siedzibie Książnicy Podlaskiej, na VI piętrze. "Planszówki Johnny'ego i Mateusza" odbywać się będą w każdy drugi i czwarty poniedziałek miesiąca.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1789 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39