Ruszył Wschodni Kongres Gospodarczy. Setki przedsiębiorców z kraju i zagranicy przybyło do Białegostoku

2015.09.24 00:00
Rozpoczął się II Wschodni Kongres Gospodarczy. W łącznie 30 konferencjach udział weźmie ponad tysiąc osób - polityków, liderów życia gospodarczego, przedstawicieli polskich i zagranicznych firm, ekspertów i naukowców.
Ruszył Wschodni Kongres Gospodarczy. Setki przedsiębiorców z kraju i zagranicy przybyło do Białegostoku
Fot: JF

Kongres jest korzystny dla Podlasia

W trakcie dwóch dni i podczas 30 sesji tematycznych Kongresu omówione zostaną takie zagadnienia jak: problematyka geopolitycznych uwarunkowań stanu i perspektyw gospodarki na wschodzie Europy, bezpieczeństwo, współpraca międzynarodowa i transgraniczna, znaczenie wielkich inwestycji infrastrukturalnych. Specjaliści będą również analizowali ważne obszary gospodarki – energetykę, rynek rolno-spożywczy, usługi medyczne, handel, turystykę czy hotelarstwo.

Udział w dyskusjach zapowiedzieli Jerzy Buzek, Janusz Piechociński i Grzegorz Schetyna.

Pomysł organizowania takich konferencji popiera Daniel Górski - dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego UMWP.
- Po pierwsze promujemy w ten sposób naszą gospodarkę. Jesteśmy kojarzeni z naturą, rolnictwem, ale mamy też wspaniałe firmy. Na takim spotkaniu, w którym uczestniczą goście z zewnątrz, możemy pokazać potencjał naszego województwa. Drugą rzeczą jest możliwość powiedzenia całej Polsce, że Białystok to jest właśnie to miejsce, z którego rozpoczyna się droga na Wschód. Tu są kadry, które skutecznie prowadzą firmy np. na Białorusi i mogą dzielić się doświadczeniem. Kongres jest też okazją do spotkań naszego biznesu z biznesem z innych miejsc, które mogą zakończyć się kontraktami korzystnymi dla obu stron – uważa Górski.

Trzeba zatrzymać ludzi w naszym regionie

Podczas spotkań goście wspólnie debatowali nad tym, co należy zrobić, by zatrzymać ludzi w naszym regionie.

- Widzę, jak miasto się zmieniało przez ostatnie 10 lat, począwszy od wyglądu, czystości, przez ścieżki rowerowe, stadion piłkarski i samą operę. Ta oferta Białegostoku i samego regionu naprawdę się powiększyła. Proces rozwoju ma to do siebie, że jeśli nie jest kontynuowany, to prowadzi do stagnacji – mówi Maciej Żywno. - Musimy inwestować w przedsięwzięcia, które dadzą rozwój – dodaje.

Żywno uważa, że w Polsce Wschodniej tkwi podwójny potencjał. Dzięki m.in. funduszom unijnym nasz region stał się źródłem nowych inwestycji. Zwraca też uwagę na akademickość Podlasia i to, że jesteśmy bramą na Wschód. Zgadza się z Górskim co do wykwalifikowanych kadr i przedsiębiorców, którzy od dawna współpracują ze wschodnimi firmami i mają doświadczenie w tym zakresie. Uważa również, że mogą nam tego pozazdrościć przedsiębiorcy z innych miast. Zdaniem wicemarszałka niestety wciąż brak w naszym regionie dobrze płatnych i interesujących miejsc pracy, które dają młodym ludziom poczucie bezpieczeństwa.

- Emigracja młodych ludzi jest największym problemem. Dlatego przeznaczymy ponad miliard złotych na przedsiębiorców, bo nikt inny nie stworzy dobrze płatnych miejsc pracy – twierdzi Żywno.

W czasie kongresu zostaną wręczone nagrody w plebiscycie na Top Inwestycje Komunalne Polski Wschodniej (zobacz: Wybrano najlepsze inwestycje Polski Wschodniej. Wśród nich są 3 z Podlaskiego). Wydarzeniu towarzyszą też spotkania Liderzy Przyszłości, w czasie których młodzież z Podlasia będzie debatowała m.in. o rozwoju gospodarczym Polski Wschodniej.

O programie: II Wschodni Kongres Gospodarczy w Białymstoku

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1299 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39