Rzecznik Praw Obywatelskich w Białymstoku. Mówił m.in. o autystach na rynku pracy

2023.03.01 15:37
W środę (1.03) do Białegostoku przyjechał Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek. Wziął on udział w seminarium zorganizowanym na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
Rzecznik Praw Obywatelskich w Białymstoku. Mówił m.in. o autystach na rynku pracy
Fot: Malwina Witkowska
Prof. Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich

Ważny temat, ważny gość

Seminarium na temat "Nauki na rzecz efektywnego wejścia na rynek pracy wykształconych autystów" zorganizowane zostało przez Wydział Prawa UwB, Fundację Prawo i Partnerstwo oraz Fundację Oswoić Świat. Tym ważnym tematem zainteresował się również Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek. Wraz z innymi ekspertami próbował przekazać studentom, a także uczestnikom seminarium aspekty teoretyczne funkcjonowania osób ze spektrum autyzmu w przestrzeni zawodowej.

Seminarium otworzył prof. Mariusz Popławski, dziekan Wydziału Prawa UwB oraz prof. Maciej Perkowski, kierownik Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego i Europejskiego Wydziału Prawa UwB oraz prezes Fundacji Prawo i Partnerstwo.

Prof. Marcin Wiącek poruszył na seminarium temat "Rzecznik Praw Obywatelskich wobec osób wymagających wsparcia". Inni prelegenci omówili takie problemy jak: "Podmiotowość osób ze spektrum autyzmu" czy "Prawo do nauki osób ze spektrum autyzmu".

- Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku dał niezwykły przykład dla uczelni nie tylko w Polsce, ale i całej Europie. Właśnie tu niedawno obronił doktorat pan Maciej Oksztulski. Jest on osobą niemówiącą i w spektrum autyzmu. Uważam, że przykłady takiej wrażliwości i dobrej woli ze strony społeczności akademickiej należy pokazywać - powiedział prof. Marcin Wiącek.

Autyści na rynku pracy

Prof. Wiącek przekazał, że jako RPO stara się słuchać o problemach ludzi od nich samych, bo wtedy na tej podstawie jest w stanie podjąć konkretne działania. Jeżeli chodzi o osoby w spektrum autyzmu, często zwracają uwagę na problem trudności w znalezieniu zatrudnienia. Świadczy o tym również odsetek ludzi z niepełnosprawnościami, które są czynne zawodowo - w Polsce stanowią one jedynie nieco ponad 20%.

- Jest to spowodowane zarówno problemami systemowymi, kształtem prawa, jak i również problemem barier. Mówię tu nie tylko o barierach architektonicznych, bo osoby z niepełnosprawnościami napotykają w swoim życiu również bariery mentalne. Wynikają one ze stereotypów i uprzedzeń co do ich funkcjonowania, zdolności, co do możliwości i potencjału - stwierdził RPO.

Zdaniem rzecznika, aby ułatwić osobom z niepełnosprawnościami wejście na rynek pracy, powinien zostać wzmocniony system zachęcania pracodawców, którzy zatrudniają takie osoby.

- W tej chwili taki system obowiązuje w pewnym zakresie w instytucjach publicznych, które zatrudniają powyżej 6% osób z niepełnosprawnościami, wtedy są zwolnione z opłaty do PFRON-u - poinformował prof. Marcin Wiącek.

Jednak według ostatnich danych ponad 90% instytucji publicznych w Polsce nie zatrudnia co najmniej 6% osób z niepełnosprawnościami.

- Jak widać tego typu zachęty dla pracodawców nie są zachęcające. Uważam, że jest to praca nie tylko dla mojego urzędu, ale dla wszystkich środowisk rządu, samorządu, organizacji samorządowych, aby rozmawiać o tym, jak zachęcić pracodawców do zatrudniania osób z niepełnosprawnościami - dodał RPO.

Prof. Marcin Wiącek podczas konferencji prasowej w Białymstoku poruszył również wiele ogólnopolskich tematów taki jak: sytuacja ginekolożki ze Szczecina, nowa formuła matury, legitymowanie obywateli podczas protestów.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1513 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39