Rzeka Biała odzyskana! Będzie mobilna tratwa, a na niej mnóstwo wydarzeń [WIDEO]

2017.05.13 08:46
Białostocki projekt polegający na ożywieniu rzeki Białej otrzyma dofinansowanie w wysokości 50 tys. zł. Zajął 6. miejsce w finale konkursu Lech Starter.
Rzeka Biała odzyskana! Będzie mobilna tratwa, a na niej mnóstwo wydarzeń [WIDEO]
Fot: Biała Czysta Kulturalna - rzeka dla mieszkańców/FB

"Biała Czysta Kulturalna - rzeka dla mieszkańców" to pomysł na ożywienie rzeki Białej i jej okolic. Na rzece ma być zbudowana mobilna tratwa złożona z modułów, która będzie mogła stać się sceną koncertową lub parkietem do tańca przy muzyce granej na żywo.

Taki spot w ostatnich godzinach głosowania zachęcał do wsparcia projektu:Społeczność zebrana wokół Białki

- To był bardzo trudny i intensywny miesiąc, ale tak naprawdę teraz zacznie się najtrudniejszy. Budowa sceny na rzece, pokonanie wszelkich formalności z tym związanych, organizacja otwarcia "Białej Czystej..." oraz stworzenie programu artystycznego na cały sezon letni to duża odpowiedzialność. Zadanie tym trudniejsze, bo zdobyliśmy ogromne zaufanie społeczne, kibicuje nam mnóstwo białostoczan i nie chcielibyśmy ich zawieść - mówi Mateusz Tymura z Fundacji Teatr Latarnia, która realizuje projekt.

Podkreśla, że zdobyty grant wcale nie jest najważniejszy. O wiele ważniejsze było wsparcie osób z wielu zakątków kraju - nie tylko z Białegostoku.

- To, co się wydarzyło w ostatnich dniach głosowania i wsparcie, które zaczęło płynąć zewsząd, było wspaniałym wspólnotowym doświadczeniem. Ta społeczność zebrana wokół rzeki Białej i olbrzymia energia, która się wytworzyła jest najważniejszym, jeśli tak się można wyrazić, zyskiem, wartością i to właśnie chlelibyśmy spożytkować jak najlepiej - zaznacza Tymura.

Co będzie się działo nad rzeką?

Na rzece zostanie wybudowana mobilna tratwa złożona z modułów, która stanie się miejscem do organizacji różnego rodzaju wydarzeń. Brzegi rzeki tworzą naturalną widownię - czy to podczas koncertu, spektaklu lub projekcji filmów wyświetlanych na ekranie rozciągniętym nad wodą.

- W tym momencie przygotowujemy się do budowy sceny oraz umawiamy kolejnych artystów – informuje Tymura. - Oficjalna inauguracja projektu odbędzie się najprawdopodobniej 30 czerwca.

W ciągu 3 miesięcy nad Białą ma być zorganizowanych kilka koncertów, potańcówek, spotkań i kreatywnych działań społeczno-kulturalnych.

- "Biała Czysta Kulturalna" będzie najbardziej roztańczonym miejscem w Białymstoku. Wystąpi u nas kilka najlepszych polskich kapel grających muzykę tradycyjną lub folkową, do tańca właśnie - zapewnia pomysłodawca projektu.

Zagrają także twórcy muzyki elektronicznej i eksperymentalnej. Zaplanowano też kilka seansów filmowych oraz spektakle. W sumie odbędzie się kilkanaście wydarzeń kulturalnych.

Miasta zmieniają się na lepsze

Projekt "Biała Czysta Kulturalna - rzeka dla mieszkańców" zdobył 19076 głosów i zajął 6. miejsce w finałowej dziesiątce konkursu, jeżeli chodzi o granty w wysokości 50 tys. zł. Innym projektem z Podlasia jest "Augustowski Uliczny GO - TEATR". Zrealizowane zostaną także projekty m.in. z Wrocławia, Gdańska i Płocka, w sumie będzie ich 15. Na ich realizację zostanie przeznaczony 1 mln zł.

Konkurs Lech Starter powstał z myślą o polskich miastach i ludziach w nich mieszkających. To platforma, na której można było zgłaszać różne projekty, dzięki którym polskie miasta zmienią się na lepsze. Chodzi o to, by miejsca brzydkie zmienić na ładne, betonowe pustynie zastąpić zielenią, a nudne dzielnice wypełnić życiem. Na konkurs nadesłano prawie 300 wniosków, spośród nich jury wyłoniło 45 najciekawszych projektów, które trafiły do ogólnopolskiego głosowania internautów. Projekty można było zgłaszać w dwóch kategoriach grantów: 50 lub 100 tys. zł.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1188 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39