Sąd nie wymierzył kary lekarce, która naraziła pacjenta na utratę życia

2016.12.09 11:57
Białostocka lekarka naraziła pacjenta na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia. Ostatecznie mężczyzna zmarł. Annie J. nie wymierzono kary, a postępowanie zostało warunkowo zawieszone na 2 lata.
Sąd nie wymierzył kary lekarce, która naraziła pacjenta na utratę życia
Fot: pixabay.com

Przypomnijmy, że 16 listopada 2009 r. Anna J., będąc zobowiązaną do opieki nad pacjentem, działając nieumyślne, naraziła go na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia.

Wówczas oskarżona, jako lekarz zatrudniony w szpitalu w Białymstoku, bez uzasadnionych opóźniła przekazanie chorego z objawami zawału mięśnia sercowego, rozpoznanymi o godz. 9.30, do oddziału poprzez zamówienie karetki pogotowia na godz. 12.15.

W klinice kardiologii szpitala uniwersyteckiego na ratunek było już za późno. Pacjent przeszedł zabieg, ale około godz. 16.00 67-latek zmarł. 

Sąd pierwszej instancji uznał oskarżoną za winną, warunkowo umorzył postępowanie karne wobec niej na 2 lata (było to w maju tego roku). 

Następnie w tej sprawie wpłynęły apelacje: prokuratora oraz obrońcy oskarżonej. Prokurator wniósł o uchylenie wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi Rejonowemu w Białymstoku. Zarzucił wyrokowi obrazę prawa materialnego i błąd w ustaleniach faktycznych. Natomiast obrońca oskarżonej powołał się na błąd w ustaleniach faktycznych i obrazę prawa materialnego. Ponadto wniósł o zmianę zaskarżonego wyroku poprzez uniewinnienie Anny J. od zarzucanego czynu. 

Znane jest już ostateczne orzeczenie dotyczące tej sprawy. Okazuje się, że Sąd Okręgowy w Białymstoku utrzymał w mocy wyrok sądu pierwszej instancji. Mamy tu więc do czynienia z sytuacją, w której sąd stwierdza winę oskarżonego, jednak nie wymierza mu kary, lecz postępowanie karne zostaje warunkowo umorzone na okres próby, który wynosi w tym przypadku 2 lata.

Decyzja sądu jest prawomocna.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

838 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39