Sierpniowa fala upałów. Jak skutecznie chronić się przed jej skutkami?

2020.08.11 13:21
W upalne dni stajemy się bardziej poirytowani, czasami nawet agresywni. Długotrwałe upały niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Zbyt częste przebywanie na słońcu może skończyć się udarem cieplnym. Jak prawidłowo się przed nim chronić?
Sierpniowa fala upałów. Jak skutecznie chronić się przed jej skutkami?
Fot: Pixabay

Zagrożenia dla zdrowia i życia

Gorące dni sprzyjają udarom, jak i zawałom serca. Osoby z nadciśnieniem, cukrzycą, chorobami serca, otyłością, a także małe dzieci i seniorzy – nie powinni wychodzić na słońce w godz. między 10 a 15.

W lecie, szczególnie nad wodą powinno się uważać na skok temperatur. Nie wolno wchodzić do wody, gdy ciało jest mocno nagrzane słońcem – wówczas może dojść do szoku termicznego, które powoduje zatrzymanie akcji serca.

Wysiłek fizyczny może zaszkodzić naszemu zdrowiu, szczególnie ten na słońcu np. podczas biegania może dojść do odwodnienia, skurczy mięśni, przegrzania organizmu, jak i udaru cieplnego. Dlatego w upalne dni lepiej zostać w domu i odpoczywać w klimatyzowanych pomieszczeniach, pijąc dużo płynów.

Do psychicznych objawów upału, można zaliczyć zdenerwowanie oraz ospałość. To natomiast ma wpływ na efektywność pracy i zaniżony poziom koncentracji.

Objawy udaru

Wraz ze wzrostem temperatur, wzrasta ryzyko przegrzania organizmu. Upał jest główną przyczyną występowania udaru słonecznego lub cieplnego. Mogą one zagrażać nie tylko zdrowiu, ale i życiu.

Głównymi objawami są: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, gorączka, szum w uszach, pragnienie, zaczerwieniona i sucha skóra. Wyczerpanie organizmu mogą również powodować mroczki przed oczami, nudności, a nawet wymioty. Przy skrajnych przypadkach następuje utrata przytomności.

Wychodząc na zewnątrz podczas upałów, należy pamiętać o nakryciu głowy. Przegrzanie jej zaburza działanie mechanizmów regulujących temperaturę w organizmie. Powinno się również nosić jasne i przewiewne ubrania oraz stosować kremy z filtrem.

Odwodnienie

Przebywanie w wysokiej temperaturze powoduje nagrzanie się organizmu. Pierwszym sygnałem odwodnienia jest silne uczucie pragnienia. Należy wówczas pić płyny izotoniczne lub elektrolity, które szybko dostarczą dużo potrzebnych składników i minerałów.

W lecie picie sporej ilości płynów jest kluczowe. Powinno się spożywać około 3 litrów dziennie – z czego większość należy stanowić woda. Podczas upałów lepsza jest woda gazowana, gdyż zawarty w niej dwutlenek węgla zapobiega rozwojowi drobnoustrojów.

Unikać należy przede wszystkim alkoholu. Zrezygnować powinno się również z kawy i czarnej herbaty. Lepszym rozwiązaniem będzie zielona herbata, soki lub kawa zbożowa.

Wakacyjna pogoda

Rok 2020 nie przestanie nas zaskakiwać. W tym roku lato jest wyjątkowo nieznośne. Lipiec był miesiącem chłodnym, z dużą ilością burz i gwałtownych opadów. Temperatura była na poziomie powyżej 20 stopni Celsjusza.

Sierpień już od kilku dni daje się we znaki wszystkim. Temperatura będzie się utrzymywać w okolicach 30 stopni. Zdarzą się chłodniejsze dni, ale będzie ich nie wiele.

Najwyższa temperatura w ciągu dnia, występuje między godzinami 15 a 18. Natomiast największe promieniowanie UV jest zazwyczaj w południe.

Podczas upałów nie wolno zostawiać dzieci i zwierząt w nagrzanym, zamkniętym samochodzie.

Malwina Witkowska
24@bialystokonline.pl

1293 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39