Skansen w Nowogrodzie zostanie przejęty przez Województwo Podlaskie

2022.04.29 11:21
Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie prezentuje dziedzictwo kulturowe regionu kurpiowskiego. Malowniczo położony, na 3,5 ha, na wzgórzu, z którego roztacza się widok na rzekę Narew. Już niedługo ten park etnograficzny zostanie przejęty przez władze Województwa Podlaskiego.
Skansen w Nowogrodzie zostanie przejęty przez Województwo Podlaskie
Fot: Anna Kulikowska
Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie

Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie stanowi jedną z ważniejszych atrakcji powiatu łomżyńskiego. Został założony przez Adama Chętnika oraz jego żonę Zofię z Klukowskich w 1927 r. pod auspicjami Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego.

Władzom Łomży zależy na tym, by placówka mogła się rozwijać, a jako samodzielna instytucja będzie miała swój budżet. Przekształcenie skansenu pozwoli także na zwiększenie możliwości pozyskiwania zewnętrznych środków na jego rozwój i rozbudowę, jak również na sprawne zarządzanie.

- Czuję wielką odpowiedzialność za kwestię kultury i dziedzictwa narodowego, bo ta sfera podlega bezpośrednio mi jako marszałkowi – mówił Artur Kosicki.

List intencyjny w sprawie przejęcia skansenu przez Województwo Podlaskie został podpisany przez władze marszałkowskie oraz prezydenta Łomży w kwietniu ubiegłego roku. Później skansen został wyodrębniony ze struktur łomżyńskiego Muzeum Północno-Mazowieckiego.

Podczas obrad sejmiku województwa podlaskiego w czwartek (28.04) wyrażono wolę przejęcia przez województwo Skansenu Kurpiowskiego. Jest to znaczący, kolejny krok do zmiany organu prowadzącego tę instytucję.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1200 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39