Skazany na dwa lata więzienia Maciej Wąsik "jedynką" z okręgu Podlasie, Warmia i Mazury

2024.05.01 09:58
Marek Wąsik został liderem listy Prawa i Sprawiedliwości z okręgu numer 3 do Parlamentu Europejskiego. Znane są już także pozostałe nazwiska z listy.
Skazany na dwa lata więzienia Maciej Wąsik "jedynką" z okręgu Podlasie, Warmia i Mazury
Fot: Oficjalny profil PiS FB

Informacje o zarejestrowaniu list podał Jacek Sasin na portalu X.

- Lista PiS w okręgu numer 3 zarejestrowana! Mocne nazwiska tworzą silną drużynę! Czas rozpocząć kampanię w woj. podlaskim i warmińsko-mazurskim - oznajmił pełnomocnik PiS na Podlasiu.

Listę PiS w okręgu nr 3 obejmującym dwa województwa: warmińsko-mazurskie i podlaskie otwiera Maciej Wąsik, były wiceszef CBA i MSWiA.

Na drugim miejscu jest Karol Karski, obecny europoseł z tego okręgu. Pięć lat temu był liderem listy PiS w wyborach do PE. Za Karskim na liście znaleźli się kolejno: Adam Andruszkiewicz (poseł z Podlasia), Iwona Arent (posłanka z Warmii i Mazur), Olga Semeniuk-Patkowska (posłanka z Warmii i Mazur) i Jacek Bogucki (poseł z Podlasia).

Za nimi są była senator PiS, a obecnie radna sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego Bogusława Orzechowska oraz była posłanka PiS, obecnie radna sejmiku województwa podlaskiego - Bernadeta Krynicka. Dwa ostatnie miejsca przypadły: posłowi PiS z Warmii i Mazur Robertowi Gontarzowi i podlaskiemu posłowi PiS Sebastianowi Łukaszewiczowi.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Wybierać będziemy 53 posłów, którzy przez kolejne pięć lat będą reprezentować polskie interesy w Brukseli.

Kontrowersje wokół Wąsika

21 grudnia 2023 roku marszałek Sejmu Szymon Hołownia wydał postanowienia o stwierdzeniu wygaśnięcia mandatów poselskich Kamińskiego i Wąsika w związku z prawomocnym skazaniem dotychczasowych posłów PiS. Obaj politycy wnieśli odwołania od decyzji marszałka Sejmu, które Hołownia skierował do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN.

Wyznaczony do sprawy odwołania Wąsika w Izbie Pracy sędzia wydał jednak postanowienie o przekazaniu jej do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, która uchyliła postanowienie marszałka o wygaśnięciu mandatu Wąsika. Dzień później izba ta uchyliła postanowienie o wygaśnięciu mandatu Kamińskiego.

Marszałek Sejmu wielokrotnie powtarzał, że Kamiński oraz Wąsik nie są już posłami. Odmiennego zdania są politycy Prawa i Sprawiedliwości, a także prezydent Andrzej Duda, który ułaskawił obu polityków PiS w styczniu tego roku. Andrzej Duda uważa jednak, że skuteczne było jego ułaskawienie Kamińskiego i Wąsika z 2015 roku, kiedy byli oni nieprawomocnie skazani.

Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl

1354 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39