Skład sejmiku znany wciąż tylko nieoficjalnie

2014.11.21 00:00
Od zakończenia wyborów samorządowych nadal oficjalnie nie podano składu sejmiku województwa podlaskiego - wszystko przez problemy z systemem informatycznym obsługującym Państwową Komisję Wyborczą. Nieoficjalnie nowi radni sejmiku są znani.
Skład sejmiku znany wciąż tylko nieoficjalnie
Fot: Grzegorz Chuczun

Do tej pory tylko pięć województw ogłosiło oficjalne wyniki wyborów do sejmików. Głosy podliczono w: warmińsko-mazurskim i świętokrzyskim (wygrana PSL), małopolskim (wygrana PiS) oraz opolskim i kujawsko-pomorskim (wygrana PO). Kolejne wyniki mają być znane w ciągu dnia w piątek.

W Podlaskiem Wojewódzka Komisja Wyborcza wciąż nie jest w stanie podać oficjalnych wyników. Wiadomo jednak, że protokoły z wszystkich okręgów są zsumowane i wg nich wychodzi na to, że zgodnie z sondażami, najwięcej mandatów w naszym regionie zdobył PiS - 12. PSL ma ich mieć 9, PO - 8, zaś z komitetu SLD Lewica Razem zasiądzie w sejmiku jeden radny.

Z Prawa i Sprawiedliwości w sejmiku miejsca zajmą: radni z obecnej kadencji Leszek Dec, Marek Olbryś, Łukasz Siekierko i Henryk Łukaszewicz oraz oraz Bogusław Dębski (radny i członek zarządu województwa w kadencji 2006-2010), Krzysztof Krasiński, Kazimierz Gwiazdowski, Agnieszka Muzyk, Dorota Kędra-Ptaszyńsk, ubiegający się o fotel prezydenta Białegostoku Jan Dobrzyński, piłkarz Marek Citko i Justyna Żalek (prywatnie żona posła Jacka Żalka).

Polskie Stronnictwo Ludowe reprezentować mają: obecni członkowie zarządu województwa Mieczysław Baszko i Walenty Korycki, obecni radni Bogdan Dyjuk (przewodniczący sejmiku), Cezary Cieślukowski, Mieczysław Bagiński i Mikołaj Janowski oraz Włodzimierz Szypcio, Stefan Krajewski i Jerzy Leszczyński.

Prawdopodobni radni Platformy Obywatelskiej to: Jarosław Dworzański, Karol Pilecki i Jacek Piorunek z obecnego zarządu województwa, dotychczasowi radni Daria Krystyna Sapińska, Marian Szamatowicz i Waldemar Kwaterski oraz Anna Naszkiewicz i Maciej Żywno (wojewoda podlaski).

Z SLD w sejmiku zasiąść może Włodzimierz Pietroczuk (obecnie starosta hajnowski).

W kadencji 2010-2014 PO i PiS miały po 11 radnych, PSL - 5, a SLD - 3, rządzili PO z PSL-em. Wszystko wskazuje na to, że przez najbliższe 4 lata, pomimo że PiS zdobył najwięcej mandatów, to właśnie sprawdzona koalicja będzie sprawować władzę. W tym wypadku to jednak Ludowcy będą obsadzać stanowisko marszałka. Przez ostatnie 8 lat był nim Jarosław Dworzański z PO.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1016 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39