Skwer Adamowicza zostanie zmodernizowany. Powstanie m.in. nowa fontanna

2023.02.15 16:07
Miasto szuka firmy, która podejmie się modernizacji skweru w centrum. Plac parkowy ma zostać kompleksowo odnowiony, a jego głównym elementem będzie nowa fontanna.
Skwer Adamowicza zostanie zmodernizowany. Powstanie m.in. nowa fontanna
Fot: Wizualizacja nowego skweru

Skwer przejdzie generalny remont

Miasto Białystok szuka firmy, która podejmie się modernizacji skweru im. Pawła Bogdana Adamowicza położonego między ulicami Spółdzielczą, Białówny i Malmeda.

"Inwestycja ma na celu utworzenie miejsca integracji społeczności lokalnej, dostosowanego do potrzeb różnych grup odbiorców przy jednoczesnym utrzymaniu reprezentacyjno–wypoczynkowego charakteru miejsca. Teren będzie niezmiennie stanowił integralną część układu urbanistycznego miasta i pełnił funkcję reprezentacyjną" - napisano w dokumentacji projektowej.

Zakres prac obejmie rozbiórki istniejących nawierzchni wraz z elementami małej architektury, fontanny oraz instalacji. A co powstanie w ich miejsce?

Stanie nowa fontanna

W opracowanej dokumentacji projektowej uwzględniono podział skweru na dwie strefy: reprezentacyjną z pomnikiem z Ludwika Zamenhofa z 1973 r. oraz rekreacyjno-wypoczynkową.

Plac z akcentem w postaci pomnika Zamenhofa ma utrzymać funkcję miejsca organizacji uroczystości. Jego charakter podkreśli dodatkowa kompozycja roślin ozdobnych i oświetlenie. Oś kompozycyjna zabytkowego układu urbanistycznego zaakcentowana ma zostać za pomocą ciemnoszarych płytek granitowych.

Głównym elementem strefy rekreacyjno-wypoczynkowej będzie fontanna w stylu "Dry Plaza", tj. posadzkowa. Będzie ona wyposażona w 12 dysz sekwencyjnych zintegrowanych z reflektorami ze światłem białym i jedną dyszę centralną z lampą sterowaną. Strumienie wody dwunastu dysz tworzone będą przez końcówki wbudowane w reflektory. Nawierzchnię fontanny stanowić będą ciemnoszare płyty granitowe. Na posadzce zostaną zamontowane ozdobne kule ze stali nierdzewnej wykończonej na tzw. wysoki połysk.

Na skwerze wprowadzone zostaną nowe elementy małej architektury: pergola z podwieszanymi ławkami, ławki parkowe z oparciem, ławki bez oparcia, ławki-przysiadki i kosze na śmieci.

Obie strefy będą się łączyć dzięki zastosowaniu spójnych rozwiązań materiałowych na nawierzchniach i odpowiedniemu ukształtowaniu nasadzeń.

Układ komunikacyjny bez zmian

Projekt zakłada jak najmniejszą ingerencję w istniejący układ komunikacyjny przy jednoczesnym dostosowaniu wytycznych miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, które określają maksymalną powierzchnię nawierzchni utwardzonych na skwerze do 25%.

Główny układ komunikacyjny skweru wyznaczać będzie biegnąca przez środek skweru aleja główna – oś kompozycyjna – zaakcentowana za pomocą fontanny i pomnika Zamenhofa oraz przecinająca ją aleja o przebiegu łukowym.

Ciągi komunikacyjne łączące główny trakt z ulicami okalającymi skwer, zostaną wykonane z nawierzchni mineralno-epoksydowej-ekologicznej, w 100% przepuszczalnej dla wody.

Na opracowanie dokumentacji projektowej miasto wydało ponad 61 tys. zł brutto. Wykonała ją firma z Lublina. Na razie nie wiadomo, ile kosztować będzie cała modernizacja skweru. Miasto wybierze wykonawcę, który przedstawi najatrakcyjniejszą ofertę cenową. Firmy mogą wysyłać oferty do 3 marca.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1465 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39