Ślubowania, awanse, odznaczenia. Straż Graniczna świętuje 33. rocznicę powstania

2024.05.22 11:39
Podlaski Oddział Straży Granicznej obchodzi 33. rocznicę utworzenia formacji. W apelu z tej okazji wzięli udział wojewoda podlaski Jacek Brzozowski oraz lokalni samorządowcy.
Ślubowania, awanse, odznaczenia. Straż Graniczna świętuje 33. rocznicę powstania
Fot: PUW

Mijają 33 lata od utworzenia POSG

We wtorek, 21 maja, na terenie komendy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej odbyły się uroczystości z okazji 33. rocznicy powołania tej ważnej instytucji. Głównym punktem programu był uroczysty apel, który rozpoczął Komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, generał brygady SG Sławomir Klekotka. To był czas nie tylko refleksji nad osiągnięciami i misją Straży Granicznej, ale także okazja do podziękowania wszystkim funkcjonariuszom za ich codzienną służbę i poświęcenie dla dobra kraju.

W trakcie wydarzenia swoje przemówienie wygłosił również Wojewoda Podlaski, Jacek Brzozowski. Jego słowa nawiązywały do bogatej tradycji Straży Granicznej, sięgającej korzeniami aż sto lat wstecz. Wspomniał on o początkach tej instytucji, w tym o Korpusie Ochrony Pogranicza, który został utworzony sto lat temu, oraz o zachodniej, przedwojennej Straży Granicznej. Te historyczne konteksty pozwalają zrozumieć znaczenie i rolę, jaką Straż Graniczna odgrywa w dzisiejszym świecie.

- W ostatnich latach stają przed naszą Strażą Graniczną zadania wyjątkowo odpowiedzialne, wymagające ogromnego ducha i niemałego doświadczenia. Jestem przekonany, że w realizacji tych zadań zawsze będą Państwo mogli liczyć na rząd Rzeczypospolitej Polskiej - mówił wojewoda.

55 nowych funkcjonariuszy

Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć również momentu szczególnego dla nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Dziś, w trakcie obchodów 33. rocznicy powołania SG, aż 55 nowych rekrutów złożyło uroczyste ślubowanie. To ważny krok w ich drodze ku służbie dla ojczyzny i bezpieczeństwu granic.

- W szeregi Straży Granicznej wstępują ci, którzy hasło "Bóg, Honor, Ojczyzna" noszą nie tylko na sztandarach, ale przede wszystkim w sercach - mówił komendant Podlaskiego Oddziału SG gen. Sławomir Klekotko.

Ci nowi funkcjonariusze już wkrótce rozpoczną intensywne szkolenie w jednym z ośrodków szkoleniowych Straży Granicznej. Tam zdobędą niezbędną wiedzę i umiejętności, które pozwolą im sprawnie i skutecznie wykonywać swoje obowiązki na granicy polsko-białoruskiej. Jest to szczególnie istotne, biorąc pod uwagę dynamiczne wyzwania, jakie stawia współczesne środowisko operacyjne.

Po kilku miesiącach intensywnego szkolenia nowi funkcjonariusze będą gotowi do pełnienia służby na granicy, gdzie będą dbać o bezpieczeństwo i porządek, reagować na zagrożenia oraz chronić interesy państwa.

- Z satysfakcją mogę powiedzieć, że z doświadczeń polskiej Straży Granicznej korzysta wiele innych państw, nie tylko z Unii Europejskiej. To dla nas powód do dumy i ogromne zobowiązanie, by osiągać kolejne cele - podkreślił komendant.

Awanse i odznaczenia

Z okazji Święta Straży Granicznej ogółem awansowano 314 funkcjonariuszy, co stanowi istotny przejaw uznania dla ich zaangażowania oraz pracy w służbie dla bezpieczeństwa granic naszego kraju. Awans dotyczył różnych szczebli służby, obejmując zarówno korpus oficerów, chorążych, jak i podoficerów. Wśród awansowanych znajduje się 65 osób w korpusie oficerów, 88 w korpusie chorążych oraz 161 w korpusie podoficerów.

Podczas uroczystości, Wojewoda Podlaski wyróżnił łącznie 33 funkcjonariuszy za ich szczególne zasługi i zaangażowanie w służbie. Czterech z nich zostało uhonorowanych Srebrnym Medalem za Zasługi dla Straży Granicznej, zaś 29 otrzymało Brązowy Medal. Ponadto trzem funkcjonariuszom został przyznany Złoty Medal za Długoletnią Służbę, 30 otrzymało Srebrny Medal, a jeden został uhonorowany Brązowym. Dodatkowo, 49 funkcjonariuszy zostało wyróżnionych Odznaką Straży Granicznej za ich profesjonalizm i zaangażowanie w wykonywaniu obowiązków.

Nie zapomniano także o tych, którzy wspierają Straż Graniczną w swojej codziennej pracy. Dziewięć osób zostało wyróżnionych medalem za zasługi dla Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, jako wyraz uznania za wieloletnią współpracę i wsparcie dla instytucji.

Redakcja MW
24@bialystokonline.pl

1390 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39