Białystok Online

Aktualności

Ślubowanie w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej. Do służby dołączyło 51 osób

2026.06.27 15:23
Ślubowanie w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej. Do służby dołączyło 51 osób
Fot: POSG

51 nowych funkcjonariuszy oficjalnie dołączyło do Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Podczas ślubowania złożyli przysięgę i rozpoczęli swoją drogę do służby w ochronie granicy. Ceremonia była także okazją do uhonorowania doświadczonych mundurowych medalami i odznaczeniami za ich zasługi.

W Podlaskim Oddziale Straży Granicznej odbyła się uroczysta ceremonia ślubowania 51 nowo przyjętych funkcjonariuszy. Wydarzenie zgromadziło kadrę kierowniczą oddziału, a oprócz oficjalnego przyjęcia nowych mundurowych do służby było także okazją do uhonorowania wyróżniających się funkcjonariuszy medalami i odznaczeniami za ich dotychczasową pracę.

Rotę ślubowania odczytał zastępca komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, płk SG Mariusz Tumicz. Nowi funkcjonariusze złożyli uroczystą przysięgę, zobowiązując się do wiernej służby Rzeczypospolitej Polskiej oraz sumiennego wykonywania powierzonych obowiązków. Błogosławieństwa uczestnikom uroczystości udzielili kapelani Straży Granicznej – ks. mjr SG Piotr Nestoruk oraz ks. ppłk Maksymilian Jezierski.

Dla nowo przyjętych funkcjonariuszy był to pierwszy, symboliczny krok w zawodowej karierze. W najbliższych miesiącach przejdą oni specjalistyczne szkolenie przygotowujące do pełnienia służby. Po ukończeniu kursu oraz zdaniu egzaminów końcowych zostaną skierowani do placówek Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, gdzie rozpoczną wykonywanie obowiązków związanych z ochroną granicy państwowej i zapewnianiem bezpieczeństwa.

Uroczystość miała również wyjątkowy wymiar dla funkcjonariuszy z wieloletnim stażem. Wręczono im medale i odznaczenia będące wyrazem uznania za wzorową służbę oraz zaangażowanie. Wśród przyznanych wyróżnień znalazły się Medale za Długoletnią Służbę, Pamiątkowe Medale 35-lecia powołania Straży Granicznej, Odznaki Straży Granicznej oraz Odznaki Pamiątkowe Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

Było to drugie w tym roku ślubowanie nowych funkcjonariuszy w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej. Formacja systematycznie wzmacnia swoje kadry, a kolejne uroczystości zaplanowano na wrzesień oraz grudzień. Dzięki nowym przyjęciom oddział będzie mógł jeszcze skuteczniej realizować zadania związane z ochroną wschodniej granicy Polski, będącej jednocześnie zewnętrzną granicą Unii Europejskiej.

Agnieszka Nowak

Agnieszka Nowak

24@bialystokonline.pl

Przeczytaj także
Popularne dzisiaj

Masz ciekawy temat?

Wiesz, że zdarzyło się coś interesującego w Białymstoku lub okolicy? Chcesz abyśmy o czymś napisali?

Napisz do nas