Śmiertelny wypadek drogowy. Sprawca został skazany na rok więzienia

2016.12.16 18:25
Kristaps A. doprowadził do wypadku drogowego, w którym zginął mężczyzna. Sprawcy wymierzono karę roku więzienia w zawieszeniu. Jednak prokurator uznał, że jest ona za niska i wniósł apelację. Sąd częściowo przychylił się do odwołania.
Śmiertelny wypadek drogowy. Sprawca został skazany na rok więzienia
Fot: pixabay.com

9 lutego tego roku ok. godz. 9.00 na drodze K-19 w pobliżu Karcz (powiat sokólski) Kristaps A. umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym w ten sposób, że prowadząc wyposażony w kierownicę z prawej strony samochód marki Volvo S60 i jadąc z prędkością ok. 99 km/h, pomimo podwójnej linii ciągłej, rozpoczął manewr wyprzedzania ciągnika rolniczego. Następnie nieumyślnie uderzył w tył tego pojazdu, w wyniku czego kierujący ciągnikiem doznał licznych obrażeń ciała, które doprowadziły w rezultacie do jego śmierci.

Za takie zachowanie sąd pierwszej instancji wymierzył Kristapsowi A. karę roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby wynoszący 3 lata, grzywnę, 2-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, po 2 tys. zł zadośćuczynienia na rzecz rodziny zmarłego jako rekompensatę za doznaną krzywdę oraz nakaz pokrycia prawie 10 tys. zł kosztów sądowych.

Następnie w sprawie wpłynęła apelacja prokuratora. Zażądał on wyższej kary (roku i 6 miesięcy, bez zawieszenia) ze względu na wysoki stopień szkodliwości społecznej.

- Należy wziąć pod uwagę to, co zeznali świadkowie, tzn. że oskarżony jechał zmęczony, nie odpoczywał na trasie, spał w samochodzie, pokonał ponad 2 tys. km w 20 godzin. Ponadto w trakcie postępowania starał się umniejszyć swoją winę – argumentował na rozprawie apelacyjnej prokurator.

Obrona natomiast wniosła o oddalenie apelacji. Mecenas reprezentująca sprawcę przypominała, że oskarżony przyznał się do zarzucanego czynu i żałował tego, co się stało. Mówiła także, że Kristaps A. nie był wcześniej karany.

W piątek (16.12) Sąd Okręgowy w Białymstoku ogłosił prawomocny wyrok w tej sprawie.

- Kara orzeczona wyrokiem sądu pierwszej instancji w wymiarze roku pozbawienia wolności stała się karą bezwzględną, uchylono także rozstrzygnięcie w przedmiocie warunkowego zawieszenia wykonania kary - informuje Jadwiga Borowska z biura rzecznika prasowego SO w Białymstoku.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

675 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39