Smog w Białymstoku. Miasto da 5 tys. zł dla osób chcących wymienić kopciuchy

2021.05.17 16:28
W poniedziałek (17.05) zastępca prezydenta Białegostoku Adam Musiuk przedstawił zasady drugiego naboru wniosków do programu wymiany pieców. Można je składać do 16 lipca.
Smog w Białymstoku. Miasto da 5 tys. zł dla osób chcących wymienić kopciuchy
Fot: Pixabay

Miasto walczy z zanieczyszczeniem powietrza

- Problem smogu jest jednym z większych problemów dotykających duże miasta. Białystok jest stosunkowo czysty, jeśli chodzi o jakość powietrza, ale w miejscach takich jak tutaj, na osiedlach domów jednorodzinnych, zdarzają się dni, gdzie są przekraczane normy związane ze smogiem - rozpoczyna Adam Musiuk, zastępca prezydenta Białegostoku odpowiedzialny za ochronę środowiska

Zapowiedział on miejski program "Ograniczania Niskiej Emisji".

- Będzie można uzyskać dotację na wymianę tzw. kopciucha, czyli pieca, który jest źródłem zanieczyszczeń i smogu - wyjaśnia Adam Musiuk.

Mieszkańcy zainteresowani udziałem w tym przedsięwzięciu mogą już złożyć wnioski w Urzędzie Miejskim w Białymstoku przy ul. Słonimskiej 1, drogą pocztową lub drogą internetową korzystając z elektronicznej skrzynki podawczej.

- Jeżeli ktoś będzie miał trudności w wypełnieniu wniosku, zapraszamy do departamentu środowiska, tam urzędnicy pomogą i wytłumaczą jak go wypełnić - zachęca wiceprezydent.

Ponad 5 tys. pieców do wymiany

Adam Musiuk informuje, że w Białymstoku jest jeszcze ponad 5 tys. pieców, które emitują zanieczyszczenia.

- Zwracam się przede wszystkim do osób, które takie piece posiadają, ale także do wszystkich mieszkańców Białegostoku: jeśli wasi rodzice, bliscy, sąsiedzi mają takie źródło zanieczyszczenia powietrza, podpowiedzcie tym osobom, że można zgłosić się do miasta, przystąpić do programu i uzyskać dotację do 5 tys. zł - apeluje zastępca prezydenta.

Dodaje, że problem smogu dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych czy seniorów, ponieważ może on prowadzić do problemów zdrowotnych.

- Liczę i mam nadzieję, że mieszkańcy podejdą do tego problemu odpowiedzialnie, ponieważ dotyczy on nas wszystkich. Dodam, że sukcesywnie od 2016 r. przeznaczamy w budżecie środki finansowe na wymianę kopciuchów i dalej będziemy to robić - zapewnia Adam Musiuk.

To już drugi nabór wniosków w tym roku.

"W pierwszym naborze wnioski o udzielenie dotacji można było składać do 7 maja. Wpłynęło 39 wniosków, w tym 33 wniosków na wymianę kotłów, 3 wnioski na instalację kolektorów słonecznych, 2 wnioski na instalacje pompy ciepła i jeden wniosek na podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Z 39 złożonych wniosków 7 zostało odrzuconych" - przekazuje białostocki magistrat.

Środki mogą zostać przekazane także na instalację kolektorów słonecznych. Dotacja stanowi 45% wartości, jednak nie więcej niż 5 tys. zł. Miasto na ten cel przeznaczy w sumie 345 tys. zł.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1697 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39